Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Eugeniusz Cękalski

Eugeniusz Cękalski

 
zwiń

 • 1906. 12. 30
  Data urodzenia
  Saratow, Rosja
 • 1938
  Nagroda
  Srebrny Krzyż za zasługi na polu pracy zawodowej
 • 1952. 05. 31
  Data śmierci
  Praga, Czechosłowacja

Reżyser. Urodzony w Saratowie, do 1918 r, mieszkał w Rosji. W r. 1918, po śmierci ojca, wraz z matką i siostrami znalazł się w Krasnymstawie. Tu ukończył gimnazjum, w r. 1920 podjął naukę w państwowej szkole średniej w Warszawie. Maturę zdał w r. 1925. W r. 1926 rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim i, zafascynowany teatrem, równocześnie podjął studia w Szkole Dramatycznej Aleksandra Zelwerowicza. Z powodu kłopotów materialnych studiów nie ukończył. Pracował jako korepetytor, tłumacz, publicysta ("Kwadryga"). Współzałożyciel Stowarzyszenia Miłośników Filmu Artystycznego "Start" (1930), aktywny propagator sztuki filmowej; następnie związany ze Związkiem Producentów Filmów Krótkometrażowych i Spółdzielnią Autorów Filmowych SAF. W 1939 r. zrealizował film demaskujący propagandę goebelsowską zdj S. Lipiński, prod. Kohorta), którego montaż przerwał wybuch wojny. Po wybuchu wojny przedostał się do Francji; kierował Biurem Filmowym przy Rządzie RP na Emigracji (1940). Następnie w Wlk. Brytanii i USA kierował działem filmowym Polskiego Ośrodka Informacyjnego, realizując filmy dokumentalne obrazujące wysiłek narodu. Po powrocie do Polski (1946) prowadził działalność pedagogiczną. Pierwszy dziekan wydziału reżyserii PWSF w Łodzi (1948-52). Autor prac teoretycznych i podręczników, m. in. "ABC taśmy filmowej", "Jak powstaje film", "Warsztat reżysera filmowego", "Realizacja filmu".
Podstawowe informacje biograficzne i filmograficzne opracowano na podstawie książki Jolanty Lemann : Eugeniusz Cękalski. Łódź, Muzeum Kinematografii 1996.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

Varia
schowaj

 • 2016
  Cytat filmowy: STRACHY - Reżyseria
 • 2016
  Cytat filmowy: STRACHY - Reżyseria
 • 2000
  ANTRAKT. ROK 1978 (3) w TWARZE I MASKI
  Utwór literacki: TRAMWAJ ZWANY POŻĄDANIEM - Tłumaczenie

Nagrody indywidualne
schowaj

 • 1951
  Rio de Janeiro (MFFK) Nagroda za krótkometrażowy film biograficzny
 • 1951
  Bahia (FFK)
  I Nagroda
 • 1950
  Nagroda Państwowa
  zespołowa III stopnia; za realizację
 • 1946
  Chicago (Konkurs Filmów Szkolnych)
  Wyróżnienie
 • 1942
  Oscar (Nagroda Amerykańskiej Akademii Sztuki Filmowej)
  nominacja w kategorii: najlepszy film dokumentalny
 • 1938
  Lwów (Wystawa Filmowa) Nagroda Ministra Przemysłu i Handlu
 • 1938
  Lwów (Wystawa Filmowa) Nagroda Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego
 • 1937
  Wenecja (Biennale) Wyróżnienie

Inne nagrody dla ważniejszych filmów
pokaż

2022.03.23 01:18:01
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego