Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Aleksander Zelwerowicz

Aleksander Zelwerowicz - galeria

 
zwiń

 • 1877. 08. 14
  Data urodzenia
  Lublin
 • 1908. 03. 28
  Debiut teatralny
 • 1950
  Nagroda
  Państwowa I stopnia
 • 1951
  Nagroda
  Państwowa zespołowa za przedstawienie "Grzech"
 • 1955. 06. 18
  Data śmierci
  Warszawa; pochowany w Alei Zasłużonych Cmentarza Wojskowego na Powązkach
 • 1977
  Odznaczenie
  medal "Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata" przyznawany ratownikom holocaustu przez izraelski Instytut Pamięci Yad Vashem - pośmiertnie, wraz z córką

Aktor, reżyser teatralny, pedagog. Uczęszczał w Warszawie do gimnazjum, ale z VI klasy wydalono go z "wilczym biletem" za bywanie w teatrach ogródkowych. Po zdaniu matury w rosyjskim gimnazjum w Orle studiował w Wyższej Szkole Handlowej im. Kronenberga, a jednocześnie w Klasie Dykcji i Deklamacji przy warszawskim Towarzystwie Muzycznym. Ukończył ją w 1897 r. Za jego debiut przyjmuje się występ w roli Lokajczuka w "Komedii omyłek" w warszawskim Cyrku z zespołem teatru łódzkiego. W l. 1898/99 studiował literaturę i nauki społeczne na uniwersytecie w Genewie. Podczas wakacji 1899 r. zaangażował się do łódzkiego zespołu Wołowskiego. Od jesieni 1900 r. przez 8 sezonów grał, a także reżyserował w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym okresie wyjeżdżał wielokrotnie na występy gościnne do innych miast. W teatrze tym zagrał 300 ról. Z Krakowa w 1908 r. przeniósł się do Łodzi, gdzie kierował Teatrem Victoria. Wystawiał tu narodowy repertuar, wyjeżdżał na występy gościnne, m. in. do Petersburga. Następnie przeniósł się do Warszawy, do Teatru Polskiego. Grał także i reżyserował w T. Narodowym, Wielkim i wszystkich scenach TKKT. W 1928 r. reprezentował z L. Schillerem polskie środowisko teatralne na jubileuszu MChAT w Moskwie. W l. 1932-35 wyjeżdżał ze studentami PIST na Łotwę, do Czechosłowacji, Jugosławii i Włoch. Od 1911 r. grał w filmach polskich. Często z wielkim powodzeniem występował w Polskim Radiu. W okresie okupacji niemieckiej wycofał się z teatru. Pracował na wsi jako dozorca obory, potem kasjer i kwestarz Domu Inwalidów Wojennych, wreszcie kierownik przytułku dla starców. Po wojnie grał w Teatrze Wojska Polskiego w Łodzi, potem w Katowicach i Krakowie. Od 1947 r. zaangażował się do Teatru Polskiego w Warszawie, gdzie pozostał już do końca życia. Od 1948 r. męczyła go choroba prowadząca do niedowłądu rąk i nóg. Mimo to występował jeszcze w 1954 r., choć nie mógł już wtedy chodzić. Pięciokrotnie obchodził jubileusze, ostatni - 60-lecia pracy artystycznej, w 1954 r. w Teatrze Polskim. Od 1919 r. należał do ZASP; był współtwórcą Związku, członkiem Naczelnej Rady Artystycznej, od 1924 r. członkiem zasłużonym. Należał do najsłynniejszych polskich nauczycieli gry aktorskiej. W 1947 r. zorganizował w Warszawie Państwową Szkołę Dramatyczną, był jej rektorem do chwili połączenia z PWST (1949), a potem profesorem i honorowym rektorem do końca życia. Od 1955 r. ta uczelnia nosi jego imię. Ogłosił wiele artykułów teatralnych, a pośmiertnie wydano jego wspomnienia pt.:"Gawędy starego komedianta" (Warszawa 1958).
Zaliczał się do najwybitniejszych aktorów, a także do najśmielszych i najbardziej oryginalnych inscenizatorów polskiego teatru.
Ojciec aktorki Heleny Zelwerowicz.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

2020.01.02 00:59:41
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski