Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Leonard Zawisławski

 

  • 1890. 11. 02
    Data urodzenia
    Warszawa
  • 1967. 08. 21
    Data śmierci
    Łódź; pochowany na Zarzewie

Operator. Od roku 1907 praktykował w Przedsiębiorstwie Instalacyjno-Elektrycznym Kipmana, skąd w połowie 1909 przeniósł się do Ogrodu Zabaw na Dynasach, gdzie pracował jako konserwator światła elektrycznego i kinomechanik. W 1911 rozpoczął pracę w "Sfinksie" jako mechanik, laborant i operator. Latem 1912 został wzięty do armii, służył w warszawskim pułku gwardii, gdzie m. in. obsługiwał projektor filmowy i realizował zdjęcia dokumentalne i instruktażowe. Ranny podczas walk pod Górą Kalwarią, leczył się w Warszawie i w Rosji. Do kraju powrócił w październiku 1918 roku i ponownie podjął pracę w "Sfinksie". Początkowo był asystentem Zbigniewa Gniazdowskiego, od roku 1922 był samodzielnym operatorem. W latach 1936-41 był kierownikiem atelier "Falangi". Po Powstaniu Warszawskim został wywieziony na roboty do Niemiec. Po wyzwoleniu pracował w Sekcji Filmowo-Fotograficznej Sztabu 1. Dywizji Pancernej gen. Maczka. Po powrocie do kraju w roku 1947 pracował w łódzkiej Wytwórni Filmów Oświatowych jako operator. Od roku 1954 był wykładowcą PWSF w Łodzi.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

2022.01.14 01:48:15
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski