Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Janina Wilczówna

 
zwiń

 • 1917. 03. 21
  Data urodzenia
  w pociągu na trasie Moskwa-Warszawa
 • 1936
  Wykształcenie
  PIST w Warszawie
 • 1936. 09. 26
  Debiut teatralny
  rolą Arabelli ("Klub Pickwicka").
 • 1979. 09. 17
  Data śmierci
  Dallas, USA

Właściwie: Janina Maria Wilczer.
Aktorka. Występowała w teatrach stołecznych, m. in. w: T. Małym, T. Polskim, T. Miejskim. Grała w filmach. W sezonie 1938/39 występowała w T. Miejskim w Częstochowie, przez kilka miesięcy, ponieważ zaangażowana do filmu wyjechała do Paryża, skąd już nie wróciła do kraju. Podczas II wojny światowej występowała z zespołem T. Polskiego w Paryżu; następnie służyła w Wojsku Polskim i pracowała w Biurach Rządu Emigracyjnego w Anglii. Od 1942 r. do r. 1946 grała w Polskim Teatrze Artystów w Nowym Jorku, objeżdżającym także ośrodki polonijne Stanów Zjednoczonych i Kanady. Założyła wraz z mężem Stanisławem Sławikiem restaurację "Old Warsaw" w Dallas; zorganizowała też i prowadziła objazdowy teatr dla dzieci, w którym wystawiała teksty klasyków polskich.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

  Obsada aktorska
  schowaj

 • 1939
  Film fabularny
  Obsada aktorska (Nira)
 • 1937
  Film fabularny
  Obsada aktorska (Zofia, córka stolnika)
 • 1936
  Film fabularny
  Obsada aktorska
 • 1936
  Film fabularny
  Obsada aktorska (Krysia, córka Browna)
2020.01.01 04:26:06
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor