Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Irena Wasiutyńska

 
zwiń

 • 1908. 07. 17
  Data urodzenia
  Wyma-Januszpol na Wołyniu
 • 1931
  Wykształcenie - rok ukończenia studiów
  Oddział Dramatyczny przy Państwowym Konserwatorium Muzycznym w Warszawie
 • 1992. 12. 11
  Data śmierci
  Paryż

Aktorka. Grała w teatrach: Miejskich w Łodzi (1931-1934), TKKT w Warszawie (1934-1936), Polskim i Małym (1936-1937) Narodowym i Nowym (1937-1939). Walczyła w powstaniu warszawskim (pseud. Irena), po którego upadku została wywieziona do obozu jenieckiego na terenie Niemiec. W czerwcu 1945 odpowiedziała na apel Leona Schillera i przybyła do Lingen na zjazd ZASP-u. Występowała w pierwszym programie "Cyrulika Warszawskiego" pod kierownictwem Fryderyka Jarossy’ego w Brukseli. Pozostała na emigracji, od 1948 mieszkała w Paryżu, gdzie utrzymywała się - wedle relacji Aleksandra Zelwerowicza - z własnej "pracowni plastiku".

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

  Obsada aktorska
  schowaj

 • 1939
  Film fabularny
  Obsada aktorska (gość na przyjęciu weselnym w "U mety")
 • 1939
  Film fabularny
  Obsada aktorska (Mira, kochanka Runickiego)
2020.01.01 04:14:57
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl