Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Fryderyk Jarossy

Fryderyk Jarossy

 

  • 1890. 10. 10
    Data urodzenia
    Graz; Austria
  • 1960. 08. 06
    Data śmierci
    Viareggio (Włochy); początkowo pochowany na miejscowym cmentarzu, ostatecznie na cmentarzu Friedhof Neustif Am Walde w Wiedniu

Aktor, konferansjer. Pochodził z rodziny węgierskiej, obywatelstwo miał austriackie. Na początku kariery występował w kabaretach w Wiedniu. W 1924 r. przybył do Polski z rosyjskim zespołem Siniaja Ptica. Od 24 września tego roku został zaangażowany jako konferansjer w teatrze "Qui Pro Quo" i odtąd pozostał na stałe w Polsce. Po likwidacji tego teatru pracował kolejno w t. "Banda", "Rex", "Cyganeria", "Stara Banda", "Cyrulik Warszawski", pełniąc w nich także funkcje kierownika artystycznego i współdyrektora. W 1935 r. obchodził jubileusz 10-lecia pracy scenicznej w Polsce. Był uważany za jednego z najlepszych konferansjerów. Mówił znakomicie po polsku, ale do końca życia zachował lekko cudzoziemski akcent. Ceniony był także jako reżyser programów rewiowych i kabaretowych, a także jako pedagog. W październiku 1939 r. został aresztowany przez Niemców, ale wkrótce uciekł i pod pseudonimem Franciszek Nowaczek brał udział w działalności konspiracyjnej pisząc m. in. antyniemieckie wiersze satyryczne. Po Powstaniu Warszawskim w 1944 r. znalazł się w obozie w Buchenwaldzie. Po wojnie mieszkał stale w Anglii i dorywczo występował w polskich programach radiowych.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

Varia
schowaj

  • 2016
    Utwór literacki: FRAK - Autor
2024.08.31 03:04:24
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.