Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Nina Świerczewska

 

  • 1907. 03. 08
    Data urodzenia
    Warszawa
  • 1944. 03. 20
    Data śmierci
    Warszawa; zmarła przy porodzie córki; pochowana na Powązkach (kwatera 303)

Właściwie: Janina Świerczewska, 2.v. Dziewońska, z domu Kalkstein.
Aktorka. W latach 30. występowała w teatrach warszawskich, m.in. w Zespole Reduty, Teatrze im. Żeromskiego, Teatrze Polskim, teatrach TKKT. Po wybuchu wojny wyjechała do Wilna, gdzie została aktorką Teatru Miejskiego na Pohulance. Po wybuchu wojny niemiecko-sowieckiej wróciła wraz z mężem Januszem Dziewońskim do Warszawy. W roku 1942 była więziona na Pawiaku.

Siostra Ludwika Kalksteina (1920-1994), konfidenta Gestapo, denuncjatora generała "Grota" Roweckiego, domniemanego scenarzysty serialu "Czarne chmury".

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

2019.12.31 03:56:28
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski