Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Eugeniusz Aniszczenko

Eugeniusz Aniszczenko
Fot. Dział Dokumentacji ZASP

 

 • 1913. 07. 13
  Data urodzenia
  Łuniniec
 • 2002. 01. 29
  Data śmierci
  Wrocław

Aktor, reżyser teatralny. Rozpoczął studia na wydziale filologii klasycznej na Uniwersytecie im. Stefana Batorego w Wilnie, w trakcie zmienił kierunek i w 1939 roku uzyskał dyplom wydziału filozoficznego. W czasie studiów współpracował z Kurierem Wileńskim jako krytyk. W czasie okupacji uczestniczył w prowadzonym przez profesora Stefana Srebrnego seminarium teatrologicznym oraz posiedzeniach Wileńskiego Towarzystwa Filozoficznego. Po repatriacji w 1945 roku pracował w Poznaniu w Wojewódzkim Wydziale Kultury i Sztuki jako kierownik Oddziału Literatury i Teatru, a następnie jako Naczelnik Wydziału w Wydziale Wojewódzkim i Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Szczecinie. Pracę teatralną rozpoczynał w Gnieźnie w 1959 roku jako dyrektor Teatru im. Fredry. Od 1963 roku reżyserował na scenach całego kraju - Częstochowy, Zabrza, Zielonej Góry, Opola, Koszalina, Gdańska i Torunia, gdzie w 1980 roku powstała ostatnia z jego inscenizacji.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

  Obsada aktorska
  schowaj

 • 1964
  Film fabularny
  Obsada aktorska (dyrektor)
2019.12.13 00:57:42
© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency