Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Teodor Roland

 

  • 1856
    Data urodzenia
    Kutno lub 1863 Siedlce
  • 1928. 10. 10
    Data śmierci
    Warszawa; pochowany na Starych Powązkach (kwatera L-I-22)

Właściwie: T. Konopka.
Aktor. Po śmierci rodziców wychowywał się u właścicieli ziemskich Dobieckich. Uczył się w gimnazjum w Warszawie, następnie aktorstwa u W. Szymanowskiego. Debiutował w warszawskich teatrach ogródkowych, następnie grał w Krakowie, biorąc udział w wyjazdach gościnnych. W 1893 r. został zaangażowany do WTR i w zespole dramatu pozostał do końca życia. Był członkiem zasłużonym ZASP. Jako jeden z pierwszych aktorów został odznaczony orderem Odrodzenia Polski. W l. 1914-15 wykładał w Szkole Aplikacyjnej.

Ojciec aktorów Jerzego i Witolda Rolandów.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

2021.04.06 01:05:58
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman