Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Ryszard Ordyński

 

  • 1878. 10. 05
    Data urodzenia
    Maków Podhalański
  • 1953. 08. 13
    Data śmierci
    Warszawa; pochowany na Cmentarzu Bródnowskim (kw. 48G-IV-29)

Pierwotnie: Dawid Blumenfeld.
Reżyser teatralny i filmowy. W roku 1901 ukończył Wydział Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Następnie pracował jako nauczyciel w Jaśle, Bochni i Krakowie. Interesował się teatrem, pisał recenzje do gazet. Często wyjeżdżał za granicę, zapoznawał się z teatrem niemieckim, angielskim, rosyjskim, francuskim, i pisywał na te tematy korespondencje do prasy polskiej. W Monachium zetknął się z Maxem Reinhardtem i został jego asystentem, a z czasem samodzielnym reżyserem w Deutches Theater w Berlinie. W roku 1915 wyjechał do USA. Pracował tu jako reżyser w wielu teatrach. W latach 1917-20 był głównym reżyserem w Metropolitan Opera House w Nowym Jorku. W tym czasie rozpoczął współpracę z filmem jako scenarzysta, reżyser, a niekiedy także jako aktor. W roku 1920, po zakończeniu kontraktu z Metropolitan Opera, wrócił na stałe do kraju. Pracował w Warszawie, od 1922 roku nie był związany kontraktem z żadnym teatrem. Często wyjeżdżał za granicę, głównie do Ameryki, gdzie współpracował nadal z wytwórniami filmowymi. W Polsce reżyserował szereg sztuk w teatrach Warszawy i Krakowa. Od roku 1934 był przewodniczącym Naczelnej Rady Przemysłu Filmowego w Polsce, współpracował także z Międzynarodowym Instytutem Filmu Naukowego. Od roku 1937 mieszkał stale w Paryżu jako korespondent prasy polskiej. Po klęsce Francji wyjechał w 1940 roku do USA i tam podjął ponownie pracę w wytwórniach filmowych. W roku 1947 wrócił do Polski i reżyserował w Warszawie, najpierw w Teatrze Polskim, a później, od 1951 do końca życia w Teatrze Nowym.

Brat aktora teatralnego Mariana Ordyńskiego (1871-1896), stryj aktora Włodzimierza Ordyńskiego.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

Pierwowzory i ekranizowane sztuki
schowaj

2022.01.14 01:47:22
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych