Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Konstanty Meglicki

Również jako: Antoni Gnow

 

 • 1890. 04. 17
  Data urodzenia
  Włocławek
 • 1955. 09. 02
  Data śmierci
  Warszawa; pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach

W 1891 r. wyjechał z rodzicami do Rosji. Tam ukończył szkołę średnią oraz szkołę oficerską w Wilnie. W czasie I wojny światowej służył w armii rosyjskiej. W lutym 1920 r. jako Polak uzyskał zwolnienie ze służby i udał się do Tyflisu, gdzie - w oczekiwaniu na repatriację - podjął studia ekonomiczne na Politechnice. Po repatracji (1921)osiedlił się w Warszawie. Został uczniem "Kinostudii" i w 1922 r. zadebiutował jako aktor w filmie. Po krótkim czasie otworzył własne Studio Filmowe, którego uczniowie grali większość ról w reżyserowanych przezeń filmach. W 1927 r. zorganizował szkołę filmową w Toruniu. Dalej dużo reżyserował. W drugiej połowie lat 30-tych zakończył pracę z filmem. Pracował jako instruktor w Lidze Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej. Podczas okupacji pracował w sklepie spożywczym. Wspólnie z Zofią Szymańską (którą wówczas poślubił, legalizując istniejący od 1928 r. związek) przez całą wojnę brał udział w akcji ratowania Żydów, za co otrzymał pośmiertnie medal "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata". Wysiedlony ze stolicy po upadku Powstania Warszawskiego, mieszkał kolejno w Busku-Zdroju i Łodzi, Bystrzycy, Wrocławiu, by w 1951 r. powrócić do Warszawy. W tym też czasie otrzymał rentę inwalidzką. W l. 1952-53 napisał scenariusz do filmu o Kostce Napierskim, który nie doczekał się realizacji. (Źródło: Maśnicki J., Stepan K.: "Pleograf". Warszawa, 1996)

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

  Obsada aktorska
  schowaj

 • 1931
  Film fabularny
  Scenariusz, Reżyseria, Obsada aktorska (Marcin Owsik, ojciec Hanki)
 • 1930
  Film fabularny
  Reżyseria, Obsada aktorska (dziadek)
 • 1928
  Film fabularny
  Asystent reżysera, Obsada aktorska (rybak Mikołaj Swoboda, dziadek Marty)
 • 1922
  Film fabularny
  Obsada aktorska (parobek)
 • Reżyseria
  schowaj

 • 1931
  Film fabularny
  Scenariusz, Reżyseria, Obsada aktorska (Marcin Owsik, ojciec Hanki)
 • 1930
  Film fabularny
  Reżyseria, Obsada aktorska (dziadek)
 • 1929
  Film fabularny
  Reżyseria
 • 1929
  Film fabularny
  Reżyseria
 • Scenariusz
  schowaj

 • 1931
  Film fabularny
  Scenariusz, Reżyseria, Obsada aktorska (Marcin Owsik, ojciec Hanki)
 • Asystent reżysera
  schowaj

 • 1928
  Film fabularny
  Asystent reżysera, Obsada aktorska (rybak Mikołaj Swoboda, dziadek Marty)
2020.12.19 01:14:56
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor