Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MAMA, TATA, BÓG I SZATAN

 • Etiuda szkolna
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2008
 • Gatunek:
  Etiuda dokumentalna
 • Barwny, 43 min

Poszukując własnych korzeni i tożsamości, autor dokumentu filmuje rodziców, których drogi już dawno się rozeszły. Rozstali się w gniewie, od rozwodu nie utrzymują żadnych kontaktów, nawet nie rozmawiają ze sobą. Reżyser zastanawia się, jak ludzie o tak różnych przekonaniach i postawach życiowych, wyznający zupełnie odmienne wartości, mogli choćby pomyśleć o wspólnej egzystencji i założeniu rodziny. Ich syn Paweł Jóźwiak-Rodan wychowywał się pomiędzy tymi światopoglądowymi i kulturowymi skrajnościami, dorastał rozdarty między dwiema najbliższymi mu osobami, zmuszony wybierać między prawdą o ojcu a lojalnością wobec niego.
Historię burzliwego związku ojca i matki (ona była jego czwartą żoną) reżyser znał od dziecka, ale dopiero teraz, po nakręceniu rozliczeniowego filmu o rodzinie, może - jak sam przyznaje - prawdziwie ocenić sytuację, przyjąć określoną postawę i odnieść się do rozwodu rodziców. Kiedy tata i mama się poznali, zapałali do siebie wielką miłością. On był kierownikiem artystycznym i dyrektorem Łódzkiej Estrady, gdzie akurat poszukiwano młodych talentów na festiwal. Ona wygrała konkurs piosenki w Klubie Dziennikarza, była młoda, ładna i miała piękny głos. Dziś Andrzej Rodan-Jóźwiak to wojujący antyklerykał i libertyn, wierny swoim przekonaniom. Kiedyś pisał książki popularnonaukowe, by wreszcie dać się poznać jako autor kontrowersyjnych książek o mocnym zabarwieniu erotycznym ("Biblia Szatana według Rodana", "Okolice porno -shopu"). Jadwiga Paduch - niegdyś znana piosenkarka popowa, solistka Zespołu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego - stała się aktywną działaczką Rodzin Radia Maryja i zagorzałą zwolenniczką o. Rydzyka. Ogląda telewizję Trwam i czyta "Nasz Dziennik", podczas gdy jej były mąż z lubością oddaje się lekturze tygodnika "NIE". Autor filmu "Mama, tata, Bóg i szatan" - wyznaje na końcu, że jest zadowolony ze swego dzieła, osiągnął zamierzony cel, choć początki były trudne: popadł w depresję, stracił nawet rok studiów. Ostatecznie jednak, realizując dokument o rodzicach, odnalazł swoje korzenie i odzyskał spokój ducha. Żałuje tylko, że nie udało mu się namówić mamy i taty na spotkanie, na czym zależało mu najbardziej

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

 • 2009
  Tarnobrzeg (Festiwal Filmów Niezależnych "Bartoszki Film Festival")-Nagroda dla Najlepszego Filmu
  a pogłębioną próbę dotarcia do odpowiedzi "Kim jestem?" poprzez pryzmat wieloletniej relacji między rodzicami
 • 2009
  Tarnobrzeg (Festiwal Filmów Niezależnych "Bartoszki Film Festival")-nagroda za reżyserię
  za mistrzowskie posługiwanie się kontrastami obyczajowymi i psychologicznymi oraz sposób wpisania losów własnej rodziny w dzieje powojennej Polski
 • 2009
  Tarnobrzeg (Festiwal Filmów Niezależnych "Bartoszki Film Festival")-Nagroda Publiczności
 • 2009
  Madryt (Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych "Documenta Madrid")-II Nagroda w kategorii filmów krótkometrażowych
 • 2009
  Zielona Góra (Festiwal Kina Niezależnego "Filmowa Góra")-Grand Prix - nagroda "Złoty Pagórek"
 • 2009
  Warszawa (Europejski Tydzień Filmowy OFF/ON)-Grand Prix
 • 2009
  Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Off Cinema")-Nagroda Publiczności
 • 2009
  Poznań (Ogólnopolski Festiwal Sztuki Filmowej "Prowincjonalia")-Nagroda Publiczności "Jańcio Wodnik"
 • 2009
  Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych "Tranzyt")-Nagroda dla najlepszego polskiego filmu do 40 minut
  za "woody allenowskie" poczucie humoru, ironiczne spojrzenie na polską mentalność i odważne poszukiwanie siebie"
 • 2009
  Częstochowa (do roku 2014 Rzeszów) (Festiwal Filmów Optymistycznych "Multimedia Happy End")-Nagroda dla najlepszego studenckiego filmu dokumentalnego
 • 2009
  Łódź (Międzynarodowy Festiwal Szkół Filmowych i Telewizyjnych "Mediaschool")-nagroda specjalna firmy The Chimney Pot
 • 2010
  Radom (Ogólnopolskie Spotkania Filmowe "Kameralne Lato")-Nagroda w kategorii: najlepszy film dokumentalny
 • 2010
  Rybnik (Rybnickie Prezentacje Filmu Niezależnego "RePeFeNe")-Grand Prix
 • 2010
  Rybnik (Rybnickie Prezentacje Filmu Niezależnego "RePeFeNe")-Nagroda dla najlepszego filmu dokumentalnego
 • 2010
  Łódź (Festiwal Filmów o Rodzinie FOR)-Nagroda Główna
 • 2011
  Łódź (Festiwal Kina Niezależnego "OFF jak gorąco")-Wyróżnienie w kategorii: Film szkolny
 • 2011
  Kielce (Festiwal Form Dokumentalnych "Nurt")-Wyróżnienie
 • 2011
  Nagroda Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego-Nominacja
  w kategorii: Najlepszy film dokumentalny
 • 2018
  Nowa Sól (Solanin Film Festiwal)-Nagroda dla najmocniejszego filmu z 10 edycji festiwalu
  za "szczerość, ponadczasowość i siłę rażenia. Po 10 latach od realizacji film mocno porusza, zyskuje na aktualności i staje się mateforą współczesnych podziałów"
2018.11.09 00:11:12
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl