Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KOBIETA TWOJEJ MŁODOŚCI

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1997
  • Premiera:
    1997. 12. 28
  • 54 min

Paryż, lata czterdzieste. Żona z kochankiem postanawiają zabić męża. Czy uda im się zrealizować zbrodniczy plan? Czy ludzie uwikłani w trójkąt małżeński, znalazłszy się w sytuacji ekstremalnej, zdołają poznać swe prawdziwe uczucia? Sztuka "La femme de ta jeunesse" Jacquesa Deval, autora pokazanej wcześniej w Telewizyjnym Teatrze Rozmaitości "kobry metafizycznej" pt. "A piekło, Isabelle?", to propozycja zarówno dla miłośników zabawy literackiej, jak i tzw. szerokiej widowni. Jedni mogą doszukać się w spektaklu Mirosława Gronowskiego pastiszu kina kryminalnego sprzed 50 lat, drudzy znajdą w widowisku coś z popularnego melodramatu.
"Zachowasz na zawsze kobietę twojej młodości..." Zapamiętane z dzieciństwa słowa biblijnego proroka, często cytowane przez ojca, Joanna powtarza swemu chłopakowi, próbując natchnąć go myślą o ślubie. Jan jest zakochany, ale małżeństwo go przeraża. Wciąż zastanawia się, jak można przewidzieć, żeniąc się z dziewczyną, czy któregoś dnia ta jedyna nie zrobi mężczyźnie jakiegoś świństwa. Albo co się stanie, gdy po latach on już nie będzie mógł obejść się bez niej, a ona go opuści. Jan chciałby porozmawiać o tym z kimś doświadczonym, na przykład z panem domu, w którym Joanna wynajmuje pokój, przecież Karol i Fernanda są małżeństwem już od 17 lat. Młodzi zakochani pragną być tylko we dwoje, wybiegają z domu, gdy wraca Fernanda. Bardzo zdenerwowana, wzywa telefonicznie Maurycego. Przekonuje go, że długo ze sobą walczyła, aby go nie pokochać, wreszcie uznała, że ich uczucie jest zbyt piękne, by więdnąć w cudzołóstwie. To co zamierzyli, musi się stać dziś wieczorem -dziesięć kropli, dziesięć sekund i ani jednego zmartwienia więcej. Lekarstwo działa dyskretnie, Karol bez problemu przełknie je w poobiedniej herbacie. Coraz bardziej zdenerwowani kochankowie omawiają każdy szczegół planu. Gdy poczciwy Karol wraca do domu, żona i przyjaciel witają go wyjątkowo serdecznie. Fernanda biegnie do kuchni przygotować jego ulubione danie, Maurycy ofiarowuje nową serię znaczków. Znaczki to wielka pasja Karola, trochę przypominają mu kobiety - często te najładniejsze są mało warte. Biegnie do zaprzyjaźnionego filatelisty sprawdzić, czy seria jest kompletna, i niebawem niepostrzeżenie wraca. W lustrze niechcący obserwuje scenę miłosnego zbliżenia Fernandy i Maurycego, dobiegają go strzępy rozmowy o bardzo skutecznych kroplach i wyczekiwanej wolności. Zaczyna wszystko rozumieć. Przy okrągłym stole do rodzinnego obiadu zasiadają trzy osoby, które wiedzą więcej, niż kiedykolwiek chciałyby się dowiedzieć o innych - i o sobie. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
KOBIETA TWOJEJ MŁODOŚCI
AutorJacques Deval
PrzekładKonstanty Woyciechowski
2017.02.11 01:27:20
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych