Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

WILK KAZAŃSKI

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1995
  • Premiera:
    1995. 12. 04
  • Barwny, 78 min

Podstawą scenariusza tego spektaklu stała się niezrealizowana dotychczas nowela filmowa Eustachego Rylskiego (autor błyskotliwie zadebiutował w 1984 r. tomem opowiadań historycznych "Powrót. Stankiewicz", później zabłysnął zbiorem opowiadań współczesnych "Tylko chłód"; dla Teatru TV napisał "Chłodną jesień" i "Zapach orchidei"). Materiał literacko opracował i wyreżyserował całość Filip Zylber. W krakowskim spektaklu bardzo precyzyjnie poprowadzono wątek sensacyjny. Jednak sztuka jest przede wszystkim głęboką, psychologiczną opowieścią o naszym współczesnym świecie, którym rządzą pieniądze i przemoc, gdzie zagubiły się wartości, których brak wkrótce odczujemy jeszcze dotkliwiej.
Główny bohater sztuki, młody mecenas Rański, wywodzący się z dobrej inteligenckiej rodziny, pracuje dla bardzo bogatego biznesmena zajmującego się półlegalnymi interesami, Poldka Grabka. Wkrótce ma się odbyć ślub Rańskiego z Francuzką rosyjskiego pochodzenia, Nicoll Gagarin. Uwagę mecenasa zaprzątają jednak nie tylko przygotowania do tej uroczystości. Dotychczas doskonale prosperująca firma szefa zaczyna mieć kłopoty, a w willi pana Poldka pojawiają się milczący goście. Grabek bierze ich za ludzi z mafii kazańskiej, którzy zapewne chcą przejąć jego biznes. Równocześnie Rański spotyka się z tajemniczym starszym Rosjaninem z Paryża, Nankinem, który wyjawia mu historię związku ojca Nicoll z bandytą Nikonem Merią, zwanym "Wilkiem Kazańskim". Nankin przedstawia Rańskiemu propozycję przejęcia firmy "Grabex" z chwilą zawarcia małżeństwa z Nicoll. Mecenas lojalnie informuje o wszystkim swego szefa. Grabek jest przekonany, że mafia planuje zamordowanie go na ślubie Rańskiego. Postanawia wyprzedzić rozwój wydarzeń i sam zabija Nikona Merię. Nankin w imieniu mafii żąda od Rańskiego pomszczenia "Wilka Kazańskiego". Mecenas uważa jednak, że jest człowiekiem wolnym, nie ma żadnych zobowiązań wobec Rosjan. Odmawiając zemsty na Grabku, tym samym wydaje wyrok śmierci na siebie. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
WILK KAZAŃSKI
AutorEustachy Rylski
2023.01.18 00:15:37
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman