Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MONOLOG Z LISIEJ JAMY

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1998
  • Premiera:
    1998. 05. 28
  • Barwny, 54 min

Adaptacja prozy Jerzego Pilcha - jednego z bardziej znanych polskich pisarzy młodego pokolenia, autora m.in. zekranizowanego przez Jerzego Stuhra "Spisu cudzołożnic".
"Monolog z lisiej jamy" to opowieść o człowieku, który dokonuje niełatwego obrachunku ze swoim życiem. W obskurnym, zaniedbanym mieszkaniu spędza dzień za dniem na piciu wódki "żołądkówki", oglądaniu telewizji i wspominaniu przeszłości. Kiedyś wiodło mu się lepiej. Miał ładne mieszkanie, "szlachetną żonę i nieudanego syna". Potem oboje odeszli. Pozostała samotność oraz rosnąca świadomość przegranego życia. I oczekiwanie. Na co? Na kogo? Wszelkie próby usensownienia własnej egzystencji spełzły na niczym. Medycyna przyniosła rozczarowanie. Literatura pozostała nie spełnionym marzeniem. Jedyny ożywczy powiew w zatęchły i coraz bardziej duszny świat bohatera wniosła Gracha Petersburg - prostytutka, z którą przeżył ognisty romans. Płomień namiętności szybko jednak wygasł, a życie z Grachą zostało zastąpione przez coraz dłuższe okresy czekania. Kiedy wreszcie przyjdzie? Kiedy przyniesie smakołyki? Jedynym towarzyszem bohatera staje się więc telewizor. To jemu, niczym groteskowemu spowiednikowi, powierza tajemnice swej przeszłości, bolesne wspomnienia, lęki i tęsknoty. To za jego pośrednictwem w delirycznym amoku może jeszcze zobaczyć się z Grachą, podjąć próbę kontaktu z drugim człowiekiem. Zza szklanego ekranu wreszcie dopełnia się jego przeznaczenie. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
MONOLOG Z LISIEJ JAMY
AutorJerzy Pilch

Varia
pokaż

2020.06.22 00:14:05
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych