Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ŁUKASZ

 • Spektakl telewizyjny
 • Rok produkcji:
  1998
 • Premiera:
  1999. 04. 26
 • Barwny, 39 min

Łukasz chce być osobą niekonwencjonalną. Ciągle powtarza: nienawidzę zwyczajności. Nuży go codzienność, do szału doprowadza ustawiczna troska rodziców o syna. Jego bunt przeciwko rzeczywistości przejawia się w sposób dość powierzchowny. Kolczyki w uszach, szczeniackie wygłupy na lekcji, imponowanie angielszczyzną panienkom w sklepie i w szkole to wszystko, na co umie się zdobyć. Poszukując oryginalności, wciąż kogoś udaje. W rzadkich chwilach szczerości wyznaje: jest we mnie coś, czego się wstydzę, dlatego kłamię. Nadal jednak obwinia innych o własne niepowodzenia, wciąż roztrząsa jedynie własne problemy. Rodzice wysyłają zbuntowanego 17-latka do dziadka. Chłopak go szanuje, zazdrości staremu wilkowi morskiemu wspaniałego życia, zwłaszcza tego, że mógł sam o wszystkim decydować. Dziadek ze spokojem znosi młodzieńcze frustracje, oczekuje od wnuka jednego - że nie będzie zrzucał z siebie odpowiedzialności za własne życie. Niebawem Łukasz ma okazję zdać praktyczny test dojrzałości. Przypadkiem styka się z prawdziwym ludzkim dramatem. Poznaje Helenę, sierotę opiekującą się młodszym bratem. Dziewczyna wchodzi w konflikt z prawem. Łukasz nie może patrzeć, jak 5-letni malec wałęsa się po ulicach zziębnięty i głodny. W spontanicznym odruchu otacza opieką Stefanka, próbuje też pomóc Helenie wyjść na prostą drogę. Nieoczekiwanie dla samego siebie, w prowincjonalnym, "zapyziałym" miasteczku zbuntowany chłopak dostrzega przed sobą jakiś cel. Jeszcze nie umie go zdefiniować, nadal broni się przed zaakceptowaniem tych wartości, które w jego mniemaniu uosabia ulubiony nauczyciel, Rufus. Jednak zaczyna rozumieć, że wreszcie musi podjąć próbę poznania siebie. Spektakl wg opowiadania Krystyny Siesickiej "Łukasz" (1972) z serii "Portrety", wydawanej niegdyś przez harcerskie wydawnictwo "Horyzonty", unaocznia wiele problemów związanych z wkraczaniem w dorosłość. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
ŁUKASZ
Powieść
AutorKrystyna Siesicka

Varia
pokaż

Patrz także:
schowaj

 • 1974
  Film fabularny - telewizyjny / Anette Olsen
2017.02.11 01:25:36
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego