Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

HRABIA

 • Spektakl telewizyjny
 • Rok produkcji:
  1998
 • Premiera:
  1999. 03. 15
 • 89 min

Maryna Miklaszewska znana była dotąd głównie jako współautorka tekstu, na podstawie którego Janusz Józefowicz zrealizował słynny musical "Metro". Dyskontując sukces przedstawienia Agata i Maryna Miklaszewskie dopisały jeszcze dalszy ciąg. Powieść "Metro - przystanek Broadway" ukazała się w 1994 roku, stając się na pewien czas wydarzeniem nie tylko kulturalnym, lecz i towarzyskim. Minęło parę lat i pani Maryna przypomniała o sobie, utrzymanym w zupełnie innej konwencji, dramatem historycznym pt. "Hrabia", którego telewizyjna premiera odbyła się wiosną bieżącego roku. Fabuła sztuki osnuta jest wokół procesu członków Towarzystwa Patriotycznego, oskarżonych o zbrodnię stanu i współpracę z dekabrystami. Rozprawa odbyła się w 1826 roku przed Sądem Sejmowym. Jego przewodniczącym był hrabia Piotr Bieliński. Jest też głównym bohaterem utworu Miklaszewskiej. W interpretacji pisarki tytułowy hrabia to człowiek stary i doświadczony, który staje przed bardzo trudnym zadaniem takiego poprowadzenia procesu, by nie wzbudzić podejrzeń Rosjan, a jednocześnie uzyskać dla oskarżonych możliwie najłagodniejsze wyroki. Pragnienie osiągnięcia, wydawałoby się nierealnego, celu sprawia, że w znużonego życiem arystokratę wstępują nowe siły. Powraca wigor, lotność myśli, przebiegłość w stosowaniu prawnych kruczków. Czy jednak wystarczą one w starciu z nieufnymi i oczekującymi odstraszających kar Rosjanami? Mimo wywiedzionej z faktów fabuły "Hrabia" nie jest jedynie udramatyzowanym fragmentem narodowych dziejów. Autorka urozmaiciła swą sztukę wątkiem miłosnym i wybornymi scenami rodzajowymi, którym przydaje jeszcze blasku inteligentna inscenizacja Filipa Bajona. Nestor polskich aktorów, Leon Niemczyk, powiększa rolą Bielińskiego swą - i tak już obszerną - kolekcję intrygujących i niebanalnych kreacji. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
HRABIA
Dramat
AutorMaryna Miklaszewska

Nagrody
schowaj

 • 1999
  Warszawa (Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej)-nagroda aktorska
 • 1999
  Warszawa (Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej)-nagroda za tekst sztuki
2022.02.24 10:22:44
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego