Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

CHŁOPIEC I ANIOŁ

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    2001
  • Premiera:
    2002. 05. 24
  • Barwny, 42 min

Kolejna premiera w cyklu "Wokół nas"; spektakl do oglądania w gronie rodzinnym. Dziewięcioletni Jaś jest dzieckiem swoich czasów. Jego wyobraźnię zdominowały postaci z kreskówek i reklam. Atakują chłopca zewsząd: z ekranu telewizora, ulicznych billboardów, witryn sklepowych, ze ścian domów. Nawet Anioł pojawia się w jego wyobraźni jako postać z telewizyjnej reklamy. Spełnia jednak w życiu dziecka niezwykle ważną rolę. Jaś bardzo cierpi od chwili narodzin siostry, bo rodzice zaczęli poświęcać maleństwu większość czasu, uwagi i serdecznej troski. Zazdrosny o ich miłość starszy syn czuje się naprawdę nieszczęśliwy i wyraźnie to demonstruje - dokucza kolegom, kłamie, ze złości niszczy różne rzeczy wokół siebie. Jednocześnie zdaje sobie sprawę z tego, że robi źle. Anioł, swoista personifikacja sumienia chłopca, stale mu o tym przypomina i próbuje nauczyć małego egoistę dostrzegania uczuć innych ludzi. Zanim Anioł na dobre zagości w świecie jego wyobraźni, Jaś często siedzi sam przed telewizorem. Czasami na ekranie pojawia się mama. Wypytuje, co w szkole, uśmiecha się, tłumaczy, dlaczego nie mogą teraz kupić psa. Ta z ekranu zawsze jest cierpliwa, wyrozumiała i w dobrym humorze. Mama prawdziwa najczęściej jest zajęta, zmęczona i zniecierpliwiona nieposłuszeństwem syna. Tata chyba lepiej rozumie jego problemy, bo w dzieciństwie sam był zazdrosny o młodszą siostrę i robił to samo, co Jaś. Chętnie wybiera się z synkiem do zoo, rozmawiają, razem gotują ulubioną zupę, ale tata ma w sumie niewiele czasu dla dzieci. Jaś zaczyna się buntować. Dziecku na ulicy wyrywa słodycze, kopie wszystko, co napotka na drodze, rozbija szybę w sklepie, a potem próbuje zrzucić winę na kolegów. Dokucza innym chłopcom, wyśmiewa się z mniej zdolnej koleżanki. Anioł, który nagle objawia się Jasiowi, mimo iż mały buntownik nie wierzy w dobre anioły, usiłuje go powstrzymać przed popełnieniem każdego głupstwa, bezskutecznie. Jasio jest coraz bardziej zły na cały świat, zwłaszcza na Kasię. Wyobraża sobie nawet scenę porwania małej sprzed sklepu, jak w filmie. Gdy kolega pyta go o dziecko w wózeczku, zapewnia, że to nie jest jego siostra. Kiedy spotykają się w parku, Jaś bez wahania zostawia Kasię bez opieki i idzie pograć w piłkę. W ostatniej chwili dostrzega psa, który biegnie w stronę wózeczka. Rozumie, że małej siostrzyczce grozi poważne niebezpieczeństwo. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
CHŁOPIEC I ANIOŁ
AutorMirosława Łukaszewicz
2022.05.21 05:31:26
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych