Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KŁOPOTY WDOWY

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1994
  • Premiera:
    1994. 10. 30
  • 65 min

Komedia kryminalna, pióra uznanego angielskiego dramatopisarza, autora sztuk chętnie wystawianych na światowych scenach i z powodzeniem ekranizowanych. Anthony Shaffer, brat innego sławnego dramatopisarza Petera Shaffera, znany jest głównie jako twórca sztuk o posmaku sensacyjnym, zazwyczaj zakończonych przewrotną pointą, dowcipnych i dających duże możliwości aktorom. Tym razem zręczny autor pokazał od kuchni tworzenie telewizyjnych reklam środków czystości.
Ekipa filmowa instaluje się w mieszkaniu pani Collier, wybranej przez producentów typowej pani domu, która zgodziła się zareklamować szampon niezawodnie usuwający łupież. Sparaliżowana tremą bohaterka reklamówki i zmanierowani filmowcy są dla autora doskonałym obiektem zartów i kpin - nie oszczędza zwłaszcza speców od reklamy, otwarcie szydząc z ich pomysłów "artystycznych" i stereotypów. Pokonując różne rafy, twórcy reklamy kontynuują pracę, a w domu pojawiają się dzieci wdowy Collier. Zabawna komedia nabiera rozmachu i staje się coraz bardziej "czarna", ocierając się chwilami o horror. "Słodkie maleństwa" zdradzają rodzinną tajemnicę - tatuś nie zszedł z tego świata sam. "Pomogły" mu dzieci - synek twierdzi, że posłużył się ostrą łopatką do piasku, córeczka zarzeka się, że to ona użyła noża kuchennego, a mamusia też nie przyglądała się wszystkiemu bezczynnie. Gdy ekipa filmowa jest doszczętnie sparalizowana strachem, następuje seria nieoczekiwanych wydarzeń. Już nikt nie jest w stanie stwierdzić, co jest prawdą, co zmyśleniem, ale wszyscy mają okazję delektować się słynnym angielskim humorem - aż do zaskakującego finału. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
KŁOPOTY WDOWY
AutorAnthony Shaffer
PrzekładDorota Bogutyn
2022.05.21 05:31:20
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych