Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

CHRYZANTEMA ZŁOCISTA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1995
  • Premiera:
    1995. 05. 13
  • Barwny, 47 min

Jarosław Abramow-Newerly (ur. 1933) od lat pisze głównie dla teatru, choć w jego dorobku znaleźć można i słuchowiska radiowe, i kompozycje muzyczne, i obszerną epicką powieść "Alianci". Był współtwórcą Studenckiego Teatru Satyry, dla którego skomponował m.in. popularnych "Okularników". Spośród wielu cieszących się powodzeniem sztuk najbardziej znane to: "Derby w pałacu" (1966), "Klik - Klak" (1972, przez 8 lat nie schodziła z afisza Sceny Kameralnej stołecznego Teatru Polskiego) i "Maestro" (1982, sztuka o stanie wojennym). Krytyka widzi w nim twórcę z sukcesem kontynuującego dobre tradycje komedii, w satyrycznym świetle przedstawiającego współczesne przemiany obyczajowe, w oryginalny sposób ukazującego konflikty rodzące się na styku tradycji i teraźniejszości. Nie inaczej jest w "Chryzantemie złocistej".
Ludwik, starzejący się pisarz, znajduje się "na rozstajach" życiowej i artystycznej drogi. Żona odeszła, powodzenie czytelnicze już nie to, co kiedyś. Ludwik zamyka się na swoim strychu, przerobionym na nowoczesne mieszkanie. Rzadko wychodzi, wyłącza telefon, opróżnia kolejne butelki alkoholu, próbuje coś pisać. Skrytą tęsknotę za żoną próbuje zagłuszyć żartobliwymi (?) myślami o samobójstwie. I wówczas niespodziewanie odwiedza go tajemniczy nieznajomy o wyglądzie kloszarda. Ich rozmowa staje się pretekstem do pełnych łagodnej ironii rozważań o roli literatury we współczesnym świecie, o kondycji artysty i prawdziwego odbiorcy (nie: konsumenta) jego dzieła. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
CHRYZANTEMA ZŁOCISTA
AutorJarosław Abramow-Newerly
2022.05.21 05:31:20
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor