Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

GRA KŁAMSTW

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1995
  • Premiera:
    1996. 02. 03
  • Barwny, 55 min

Kameralny spektakl pod oryginalnym tytułem "Deceptions" o powikłanych uczuciach dwojga ludzi, w różny sposób doświadczonych przez życie.
Julia jest psychiatrą, Adrian - jej pacjentem. Ona, niezależna, atrakcyjna kobieta około czterdziestki, od dziesięciu lat pozostaje w nieformalnym związku z żonatym mężczyzną. On, milczący, rozbity wewnętrznie młody człowiek, z wielkimi oporami opowiada o sobie i swoich problemach. Obraża Julię, wybiega z jej gabinetu. Wraca po dwóch miesiącach, rzekomo po to, by przeprosić za swoje zachowanie. Odwołuje wszystko, co powiedział o sobie i swoich najbliższych. Rozstają się w gniewie. Jednak na wieść, że chłopak usiłował popełnić samobójstwo, Julia zjawia się natychmiast w jego domu. Próbuje oswoić jego strach, bunt, nienawiść. Gdy spotykają się następnego dnia, role się odwracają. To ona opowiada o swoim życiu opartym na całym łańcuchu kłamstw. Ona też ma problemy z ustaleniem swojej psychicznej tożsamości, również mocno łaknie serdeczności, autentycznego kontaktu z drugim człowiekiem. W rezultacie zgadza się na szaloną propozycję Adriana,choć zdaje sobie sprawę, jakim ryzykiem będzie ich małżeństwo - za dwadzieścia lat on będzie atrakcyjnym czterdziestolatkiem,ona stanie się starą kobietą. Po ślubie, Adrian wyznaje żonie jeszcze jedną prawdę o swoim życiu. On i jego siostra są dziećmi adoptowanymi. Dla Julii ten problem również jest bardzo bolesny - ona przed laty oddała swoje dziecko do adopcji. Z przysposobieniem Adriana wiąże się mroczna rodzinna tajemnica. Nie przypadkiem odszukał Julię. Kocha ją naprawdę, jednak łączy ich nie tylko miłość, lecz również skomplikowana przeszłość. Autor w zaskakujący sposób prowadzi swoich bohaterów, których zdaje się dzielić wszystko: wiek, doświadczenie życiowe, środowisko, temperament - od nienawiści i niechęci, poprzez wzajemną fascynację do akceptacji. Problemy, które podnosi, "z życia wzięte", często goszczą na łamach popularnych pism, zwłaszcza tzw. kobiecych. Jednak w widowisku telewizyjnym, również dzięki znakomitej grze obojga wykonawców, zyskują dodatkowy walor prawdy psychologicznej i dużą temperaturę emocjonalną. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
GRA KŁAMSTW
AutorPaul Wheeler
PrzekładKlaudyna Rozhin
2022.05.21 05:31:14
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski