Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

REPUBLIKA MARZEŃ

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1999
  • Premiera:
    2000. 03. 26
  • Barwny, 75 min

Republika marzeń to kraina wykreowana przez wyobraźnię Brunona Schulza. Owo niezwykłe i ulotne "suwerenne terytorium poezji" opisał w miniaturze prozatorskiej, która nigdy nie weszła w skład ani "Sklepów cynamonowych", ani "Sanatorium pod Klepsydrą" - dwu zbiorów nowel opublikowanych jeszcze za życia pisarza. Utwór, będący dla Schulza kolejną wyprawą w mityczny świat dzieciństwa i pochwałą marzeń, dla Rudolfa Zioły stał się pretekstem do oryginalnej, osobistej interpretacji literackiego dorobku autora "Komety". Własną wizję Schulzowskiej "Republiki marzeń" przedstawia Zioło z dwóch perspektyw narracyjnych: dorosłego Józefa, powracającego we wspomnieniach do swych "szczenięcych lat" oraz nastoletniego Józia - bezpośredniego świadka pełnego fantazji i humoru czasu, kiedy żył jeszcze jego ojciec Jakub. Podobnie jak w prozie Schulza, tak i w spektaklu Zioły, ojciec jest centralną postacią fabuły. Widz śledzi więc przebieg jego choroby, upadek sklepu bławatnego i wreszcie historię daremnej walki zasad dziewiętnastowiecznego handlu z agresywnym naporem tandety. Zmęczony zmaganiami z przeciwnościami losu Jakub często ucieka w fantastyczne światy poezji i herezji. Wędrując po bezdrożach swej rozbuchanej wyobraźni, klucząc w skomplikowanych labiryntach myśli próbuje znaleźć odpowiedź na pytanie o sens życia, stara się zapomnieć o porażającej jałowości egzystencji i lęku przed śmiercią. Choć od zgonu Jakuba upłynęło już wiele lat, Józef wciąż zafascynowany jego postacią usiłuje zgłębić tajemnicę ojca, przeniknąć mityczną aurę, którą emanował. Tłem dla tych wędrówek w przeszłość staje się pełen tajemniczych zakamarków dom, położony wśród zapuszczonych podwórek i placów współczesnego Kazimierza. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
SKLEPY CYNAMONOWE
Opowiadanie
AutorBruno Schulz
Pierwowzór
UTWORY ROZPROSZONE
Opowiadanie
AutorBruno Schulz
Pierwowzór
SANATORIUM POD KLEPSYDRĄ
Powieść
AutorBruno Schulz

Patrz także:
schowaj

2022.05.21 05:31:01
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego