Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ŚLAD

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1998
  • Premiera:
    1998. 04. 16
  • Barwny, 43 min

Telewizyjna adaptacja utworu Idy Fink (ur. 1921), od 1957 r. zamieszkałej poza krajem, członkini Związku Autorów Piszących po Polsku w Izraelu. "Ślad", napisany pierwotnie jako słuchowisko radiowe, podobnie jak "Stół", znany z Teatru TV "Opis poranka", tom opowiadań "Skrawek czasu" czy powieść "Podróż" - jest "rekonstrukcją wydarzeń wydobytych z pamięci". Wedle określenia autorki, jej pisarstwo jest "grzebaniem w ruinach pamięci", nieustannym odwoływaniem się do doświadczeń własnych i osób z najbliższego otoczenia. Ida Fink, urodzona w Zbarażu, wychowana w duchu "świadomego żydostwa", miała za sobą getto i ucieczkę stamtąd wraz z siostrą, a potem gehennę życia z fałszywymi aryjskimi papierami, w ciągłym strachu przed zadenuncjowaniem. Bohaterką sztuki jest 22-letnia kobieta, cudem ocalała z zagłady. W dwa lata po wojnie przyjeżdża do prowincjonalnego miasteczka w poszukiwaniu siostry - żydowskiej dziewczynki, która ukrywała się podczas okupacji u jednego z mieszkańców mieściny. Szukając śladów jej obecności, Nieznajoma składa wizyty różnym osobom. Miejscowym nie podoba się jednak to prywatne śledztwo. Ludzie demonstrują obojętność lub nawet wrogość. Okazuje się, że z ocaleniem dziewczynki wiąże się pewna tragiczna tajemnica. Nieznajoma miała 17 lat, gdy wywieziono ją wraz z rodzicami do obozu. Ojciec powiedział jej wówczas tylko tyle: "ty jesteś młoda, może przeżyjesz. Pamiętaj, pojedź po wojnie do Polany Dolnej, do Józefa Kępińskiego. U niego jest Mila". Kobieta wróciła z obozu z gruźlicą kręgosłupa. Dopiero teraz rozpoczyna poszukiwania. Wie, że jej siostra miała papiery na nazwisko Stanisława Podolska. Wójt, którego Nieznajoma najpierw odwiedza, znał osobę o tym nazwisku, ale była to starsza pani. Mila miała wtedy 12 lat. W domu Kępińskich, gdzie się ukrywała, siostra znajduje wątły ślad - wycięte scyzorykiem na parapecie litery S., P. i M., a także skrawki listu czy dziennika, nie wiadomo, przez kogo pisanego. Ludzie, którzy ocalili żydowskie dziecko, niczego nie mogą wyjaśnić, bo zginęli w tragicznym wypadku tuż przed wyzwoleniem. Nie żyje również Stanisława Podolska. Przewożnik i miejscowy rybak pamięta tylko tyle, że kiedyś przewoził swoją łódką dziecko z Warszawy, rzekomo córkę szwagra Kępińskiego. Jedynie Durny Jasio otwarcie przyznaje, że "za Hitlera" parę razy widział w oknie na stryszku u Kępińskich dziewczynkę. Przypadkiem wygadał się w rozmowie z niejakim Bureckim, który trzymał z Niemcami. Przetrząsnęli cały dom, ale dziewczynki nie znaleźli. Durny Jasio widział ją jeszcze tylko raz, na stacji kolejowej, zaraz po wojnie. Wyglądała inaczej, ale to była ona, na pewno. I nie była sama. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
ŚLAD
AutorIda Fink
2018.07.15 23:58:36
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency