Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

GWIAZDY I LOS CZŁOWIEKA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    2001
  • Premiera:
    2002. 02. 03
  • Barwny, 48 min

"Gwiazdy i los człowieka" to tragikomedia o strachu. Akcja sztuki toczy się w czasach stalinowskich w Moskwie i jej okolicach. Podczas wypoczynku na daczy Stalin, Mołotow i Kaganowicz obserwują rozgwieżdżone, nocne niebo. Wszyscy są po sutej kolacji obficie zakrapianej alkoholem. Stalin, chcąc być może zaimponować podwładnym swą wiedzą astronomiczną, wymienia kolejno nazwy gwiazdozbiorów i pojedynczych gwiazd. Nagle pojawia się kłopot. Nazwa jednej z gwiazd kompletnie wyleciała mu z głowy. Za nic nie może sobie przypomnieć. Mołotow i Kaganowicz, mimo najszczerszych chęci, także nie są w stanie mu pomóc. Wówczas "Wielki Nauczyciel Ludzkości" postanawia zadzwonić do obserwatorium astronomicznego w Moskwie. I wówczas pojawia się kolejny kłopot. Wskutek niedawnych aresztowań kadra placówki została zdziesiątkowana. Dyrektorem ośrodka jest teraz oficer NKWD Stiepaszyn, a jego prawą ręką niezbyt rozgarnięty Stiopa. Nie trzeba dodawać, że obaj nie mają zielonego pojęcia o astronomii. Życzenie towarzysza Stalina to jednak rzecz święta. Nazwę tajemniczej gwiazdy trzeba koniecznie ustalić. Czasu zostało niewiele - za kilka godzin świt. Stiepaszyn postanawia znaleźć któregoś z pracowników obserwatorium, cieszących się jeszcze wolnością i od niego uzyskać potrzebną informację. Niestety. Prosta wydawałoby się sprawa okazuje się niezmiernie trudna. Kolejni naukowcy, słysząc zbliżające się do ich drzwi kroki enkawudzistów, umierają ze strachu lub popełniają samobójstwa. Stiepaszyn i Stiopa są coraz mocniej zdenerowani. Nazwisk w notesie ubywa, a ranek tuż tuż. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
GWIAZDY I LOS CZŁOWIEKA
AutorMaciej Pisuk
2024.06.06 00:39:04
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.