Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

NIE STRÓJ ZDOBI NIEBOSZCZYKA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    2001
  • Premiera:
    2011. 09. 30
  • Barwny, 38 min

Czarna komedia, będąca zarazem satyrą na ludzką chciwość oraz konsekwencje zamiany ról społecznych między mężczyznami i kobietami. Monika, służąca u bogatej staruszki, pilnie wzywa męża do domu swej pani. Ta bowiem zmarła, lecz na razie nikt o tym nie wie. Przebojowa pokojówka postanawia wykorzystać ten fakt, by nieco zarobić. Zaprzyjaźniony z Moniką listonosz niedługo przyniesie pani Wirtz dużo pieniędzy, na które służąca i jej mąż musieliby długo pracować. Monika ma już plan, jak je zdobyć. Potrzebuje wszakże pomocy małżonka, z zawodu fryzjera, a z zamiłowania aktora. Zmusza go, by przebrał się za zmarłą i w jej imieniu odebrał gotówkę. Mundi, wyraźnie zdominowany przez żonę, robi wszystko, co ona każe. Efekt przechodzi najśmielsze oczekiwania. Listonosz do tego stopnia nie poznaje mistyfikacji, że - gdy fałszywa staruszka podpisuje pokwitowanie - bez ceregieli zaleca się do Moniki. Po jego wyjściu Mundi robi żonie wymówki. Ta jednak nie dość, że się tym nie przejmuje, to jeszcze namawia męża do kontynuowania maskarady. Zbulwersowany mężczyzna początkowo kategorycznie odmawia, lecz wreszcie daje się przekonać. Mijają miesiące. Status majątkowy Moniki i jej małżonka wydatnie się poprawia. Pojawiają się wszakże pewne komplikacje. Mundi tak utożsamia się z rolą pani Wirtz, że nie chce już nosić męskich ubrań i spełniać elementarnych małżeńskich powinności. Co gorsza, nawet sugestywne perswazje Moniki tym razem nie przynoszą rezultatu. Niezaspokojona erotycznie kobieta daje się więc uwieść, czekającemu na to od dawna, listonoszowi. Mundi, który jako mąż był bezradny wobec żony, jako pani Wirtz szykuje jej srogą zemstę. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
NIE STRÓJ ZDOBI NIEBOSZCZYKA
AutorHerbert Berger
PrzekładMarek Ostrowski
2022.05.21 05:29:32
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego