Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

LEKKOMYŚLNA SIOSTRA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    2011
  • Premiera:
    2012. 03. 12
  • Barwny, 80 min

Lata 30. XX wieku. W spokoju i dostatku płynie życie państwa Topolskich. Mieszkają w eleganckim domu ze służbą, utrzymanym w stylu art deco. Mąż, Henryk, jest przemysłowcem, całkowicie pochłoniętym interesami, które ostatnio jednak idą jakoś gorzej. Żona, Helena, to typowa pani mieszczańskiego domu. Sen z powiek spędza rodzinie młodszy brat Topolskiego, lekkoduch Janek, a zwłaszcza jego długi. Na domiar złego zamożni Radosławcy właśnie odrzucili jego prośbę o rękę ich córki. Życie rodziny burzy jeszcze bardziej nagłe pojawienie się w Warszawie siostry Topolskiego, Mani. Przed czterema laty, w atmosferze skandalu, opuściła męża i dziecko, wyjeżdżając z bogatym kochankiem do Wiednia. Taki postępek - sprzeczny z ich mieszczańską moralnością - spowodował, że rodzina wyrzekła się jej. Mani przypisuje się wszystkie rodzinne niepowodzenia i kłopoty, nawet odrzucenie oświadczyn Janka przez rodziców bogatej panny, której posag umożliwiłby mu spłacenie wszystkich długów.
Helena Topolska to osoba o podwójnej moralności. Potępia postępowanie Mani i jej rzekome wybujałe życie erotyczne, a tak naprawdę sama nie jest lepsza. Przestrzeganie surowych zasad już nie przeszkadza jej w romansie z salonowym gogusiem, Olszewskim, który wpada do niej, przymila się i wyciąga pieniądze. Mania, owa lekkomyślna siostra, nie znalazła zaspokojenia swoich tęsknot w wiedeńskiej eskapadzie. Wracając do rodzinnego miasta, chce się zmienić, postanawia zacząć nowe życie. Władysław, porzucony mąż Mani, jest gotów jej wybaczyć za cenę powrotu do małżeńskich obowiązków. Zgadza się też, by jak najszybciej zobaczyła się z ich synem. Ona jednak zdecydowanie go odrzuca, mówiąc, że nigdy go nie kochała i nigdy nie pokocha, choć on dla niej zrobiłby wszystko i żyje tylko dla niej.
Rodzina nie kryje swej niechęci do Mani i obawiając się kolejnego skandalu nie chce słyszeć o jej pobycie w ich domu. Kobieta wraca więc do Wiednia, a niedługo po jej wyjeździe Topolscy słyszą w radiu wiadomość, która elektryzuje wszystkich. Hrabia - kochanek Mani - zmarł nagle na atak apoplektyczny. Jeszcze bardziej wstrząsa nimi kolejna wieść, że zapisał jej cały swój majątek - pół miliona. W rodzinie Topolskich wrze. Helena nie kryje oburzenia, zżera ją zazdrość. Jak można było zostawić spadek "takiej" kobiecie? Tyle krzywdy wyrządziła rodzinie, naraziła na wstyd i plotki, a teraz będzie sobie żyła w dobrobycie - pała nienawiścią pani Topolska.
Przedstawienie, którego premiera odbyła się w Teatrze Narodowym w Warszawie w 2009 roku, zostało przyjęte z ogromnym aplauzem zarówno przez widzów, jak i krytykę. Ewa Konstancja Bułhak za rolę Heleny Topolskiej została nominowana do Feliksa Warszawskiego 2009 w kategorii najlepsza pierwszoplanowa rola kobieca. Agnieszka Glińska, któa rolą Mani powróciła do aktorstwa teatralnego, za reżyserię otrzymała Nagrodę im. Cypriana Norwida (2009) w dziedzinie Teatr. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
LEKKOMYŚLNA SIOSTRA
AutorWłodzimierz Perzyński

Patrz także:
schowaj

2020.12.11 00:08:17
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski