Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KSIĘŻYC I MAGNOLIE

 • Spektakl telewizyjny
 • Rok produkcji:
  2010
 • Premiera:
  2012. 01. 09
 • Barwny, 64 min

"Podobno tak było naprawdę" - mówił w jednym z wywiadów Maciej Wojtyszko, reżyser "Księżyca i magnolii". Sztuka Rona Hutchinsona (scenarzysta m.in. "Buntu" i "Wyspy doktora Moreau" Johna Frankenheimera) rozgrywa się w ciągu pięciu dni i nocy, podczas których trzy sławy Hollywoodu końca lat trzydziestych XX wieku gorączkowo pracują nad scenariuszem adaptacji "Przeminęło z wiatrem" Margaret Mitchell. Producent David O. Selznick właśnie wyrzucił do kosza poprzedni scenariusz owoc trwających trzy lata niezliczonych korekt i poprawek. Mało tego uczynił to w trakcie zdjęć, stając tym samym na granicy bankructwa i całkowitej utraty zawodowego prestiżu. Zwolnił reżysera, George'a Cukora, niemal członka rodziny, do którego dzieci Selznicka zwracały się per "wujku". A wszystko po to, by w ciągu niecałego tygodnia mógł powstać poprawiony (a w zasadzie zupełnie nowy) scenariusz, którego autorem ma być jego inny bliski kolega i prawdziwy mistrz w tym fachu - Ben Hecht. Problem w tym, że Hecht...nie czytał "Przeminęło z wiatrem", liczącego - bagatela - ponad tysiąc trzysta stron. Zdesperowany Selznick wzywa też na pomoc Victora Fleminga, któremu nakazuje zastąpić Cukora na planie "Przeminęło z wiatrem". Cukor ma natomiast przejąć "Czarnoksiężnika z krainy Oz", z którym aktualnie męczy się Fleming. Ten ostatni wprawdzie... też nie czytał książki Mitchell, ale przynajmniej wie, o co chodzi w powieści, którą podobno zna na pamięć cała Ameryka. Selznick wraz z dwójką współpracowników zamyka się w swym obszernym, luksusowym gabinecie na pięć dób, kategorycznie nakazując swej sekretarce nie odbierać telefonów i co kilka godzin dostarczać nową porcję orzeszków i bananów, które mają jego zdaniem wspomagać aktywność mózgu. Hecht skuszony astronomicznym honorarium, a Fleming świadomością, że nie musi już użerać się z karłami na planie "Oza", biorą się do pracy. Nie przebiega ona jednak łatwo, gdyż nie znającemu powieści Hechtowi trzeba wszystko opowiadać lub wręcz odgrywać (łącznie ze sceną porodu Scarlett), by lepiej "wczuł się klimat". Poza tym przesadnie drażliwy scenarzysta i gruboskórny Fleming (zasłynął m.in. spoliczkowaniem Judy Garland) nie szczędzą sobie wzajemnych złośliwości, zaś trawiony ogromnym stresem Selznick również nie zawsze potrafi zapanować nad zszarpanymi nerwami.
"Pokazuję, jak rodzi się wielkie kino. Uprawianie sztuki, a szczególnie kręcenie filmów, przypomina pobyt w domu wariatów" mówił o swym spektaklu Maciej Wojtyszko, zachęcając przy okazji potencjalnych widzów do uprzedniej lektury "Przeminęło z wiatrem", by "zabawa była jeszcze lepsza". Nie wydaje się to jednak konieczne. Victor Fleming, choć nie czytał powieści Mitchell, dostał za jej adaptację Oscara. Hecht natomiast tak skutecznie poprawił scenariusz Sidneya Howarda, że ten drugi również (choć pośmiertnie) został uhonorowany legendarną złotą statuetką. Zawarty w "Księżycu i magnoliach" spory ładunek humoru i kreacje aktorskie Marcina Dorocińskiego, Łukasza Simlata i Redbada Klijnstry gwarantują dobrą zabawę nawet tym, którzy o Scarlett O'Harze i Rhetcie Butlerze nigdy nie słyszeli [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
KSIĘŻYC I MAGNOLIE
AutorRon Hutchinson
PrzekładKlaudyna Rozhin

Nagrody
schowaj

 • 2011
  Sopot (Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry")-Nagroda za scenografię
2022.05.21 05:55:03
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency