Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KONCERT ŻYCZEŃ

 • Spektakl telewizyjny
 • Rok produkcji:
  2008
 • Premiera:
  2010. 05. 10
 • Barwny, 67 min

"Koncertem życzeń" Beata Dzianowicz debiutuje jako autorka i reżyserka w Teatrze TV. Ta absolwentka reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego jest autorką kilkunastu filmów dokumentalnych (niektóre z nich prezentowała również TVP), napisała też scenariusze kilkunastu odcinków serialu "Plebania".
"Koncert..." to kameralna opowieść rozgrywająca się w rodzinnym domu na Śląsku między ojcem i jego trzema dorosłymi córkami: Alą, Violą i Ewą, które spotykają się po dłuższym czasie z okazji I komunii córek najstarszej z nich, Ali, i najmłodszej, Ewy. W dzieciństwie siostry były ze sobą bardzo zżyte. Emocjonalne więzi zacieśniła jeszcze przedwczesna śmierć matki, którą dziewczyny musiały sobie wzajemnie zastąpić. Viola i Ewa dawno wyfrunęły z rodzinnego gniazda, Ala została tam, aby zaopiekować się samotnym, starzejącym się ojcem. Jest z nim w nieustającym konflikcie z powodu codziennych drobiazgów: wody spuszczanej w nocy, podjadania słodyczy mimo cukrzycy, na którą cierpi starszy pan, zapodziewanego gdzieś pilota do telewizora, ale i kredytu wziętego przez ojca bez konsultacji z córkami. Życie osobiste Ali się nie ułożyło, była mężatką zaledwie parę tygodni. Z tego związku pozostała jej tylko córka Madzia. Szczęścia do mężczyzn nie miała też Ewa, która również sama wychowuje córkę Kasię. Jedynie Viola jest samotna z wyboru. Postawiła na karierę dziennikarską i bardzo jej zależy na pracy.
Każda z sióstr to inna osobowość, odmienne spojrzenie na świat, gust i upodobania, co najlepiej oddają skrajnie różne sukienki komunijne dla obu bohaterek dnia: strojna i droga, pochodząca z Włoch sukienka Madzi i ascetyczna, ale stanowiąca pamiątkę z czasów powstania warszawskiego sukienka Kasi. Tradycjonalistka Ala dba o to, by wszystko odbywało się zgodnie z powszechnie przyjętym zwyczajem, troszczy się, co powiedzą ludzie, co wypada, a co nie. Viola to outsiderka i ambitna samotniczka, ateistka omijająca z daleka kościoły, której tak najbardziej brak jednak wiary w siebie. Ewa to w głębi duszy romantyczka przedkładająca wartości nad pieniądze, ale na zewnątrz - feministka i buntowniczka, idąca przebojem przez życie, śledząca modne nowinki. Nie dla niej stanie przy garach. Na komunię przywozi gotowe jedzenie z restauracji, wywołując tym święte oburzenie Ali, nie uznającej serwowania byle czego z tak wyjątkowej okazji. Dlatego najstarsza siostra z samego rana zarządza lepienie domowych pierogów, żeby należycie podjąć gości.
W trakcie tej porannej krzątaniny w kuchni, między gotowaniem pierogów, oczekiwaniem na zamówiony tort, szykowaniem sukienek, podejmowaniem pierwszych gości, którzy przyjechali przed czasem, siostry rozmawiają, wspominają, spierają się. Od błahostek przechodzą niepostrzeżenie do spraw ważnych, istotnych życiowych wyborów, miejsca mężczyzn w ich życiu, kwestii wiary. Kiedy nadchodzi godzina wyjścia do kościoła, ojciec, który potajemnie zjadł pół tortu, nagle traci przytomność. Ala, której tak bardzo zależało, by uczestniczyć w tej ważnej uroczystości, zostaje z nim. Ich rozmowa, a raczej monolog córki nad półprzytomnym ojcem, ujawnia prawdziwy stan jej uczuć.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
KONCERT ŻYCZEŃ
AutorBeata Dzianowicz

Nagrody
schowaj

 • 2009
  Sopot (Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry")-Wyróżnienie aktorskie
2024.06.06 01:07:37
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.