Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SZKOŁA ŻON

 • Spektakl telewizyjny
 • Rok produkcji:
  2008
 • Premiera:
  2008. 12. 29
 • Barwny, 70 min

Klasyka komediowa w gwiazdorskiej obsadzie, zrealizowana dla Teatru TV z pietyzmem wobec realiów epoki, przy zachowaniu siedemnastowiecznego kostiumu. Zamek w Pieskowej Skale, jego wnętrza, dziedziniec i krużganki umożliwiły twórcom wykreowanie przestrzeni miejskiej z ryneczkiem, targowiskiem, parkiem, uliczkami.
Reżyser Jerzy Stuhr napisał scenariusz telewizyjny, dokonał skrótów i pewnej dekompozycji tekstu oryginalnego, co znacznie zdynamizowało akcję. Znany schemat komediowy - "zazdrośnik wyprowadzony w pole" - posłużył Molierowi do stworzenia komedii zawierającej realistyczną prawdę o ludzkich charakterach. Zwłaszcza postać Arnolfa - przy komicznej proweniencji - nie pozbawiona jest nuty tragizmu. Podstarzały Arnolf pragnie poślubić swą młodziutką wychowanicę, nad którą powinien sprawować opiekę. Anusia zakochana jest jednak w młodym Horacym. Przypadek sprawia, że młodzi w swej naiwności i niewiedzy czynią z Arnolfa powiernika, co staje się źródłem komicznych sytuacji. Arnolf w swej głupocie i miłosnym zaślepieniu stara się przeszkodzić romansowi młodych - a tylko pomaga w jego rozwoju. Sam pada ofiarą spisku, który w obronie Anusi zawiązują sprzyjający młodym członkowie ich rodzin.[TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
SZKOŁA ŻON
Dramat
AutorMolier
PrzekładArtur Międzyrzecki

Nagrody
schowaj

 • 2009
  Sopot (Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry")-Nagroda za muzykę

Patrz także:
schowaj

 • 1962
  Spektakl telewizyjny / Molier / Bogdan Trukan
 • 1972
  Spektakl telewizyjny / Molier / Jerzy Gruza
 • 2012
  Spektakl telewizyjny / Molier / Jacques Lassalle
2022.05.21 05:53:48
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor