Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

WYZWOLENIE

 • Spektakl telewizyjny
 • Rok produkcji:
  2007
 • Premiera:
  2007. 11. 26
 • Barwny, 74 min

"Wyzwolenie" w interpretacji Macieja Prusa to współczesna inscenizacja dzieła z wielkiego repertuaru narodowego, eksponująca żywotność tekstu Wyspiańskiego. Dramat w wersji telewizyjnej, podany w ascetycznej formie, jest rozliczeniem z Polską i wadami narodowymi Polaków. Toczą się tu dyskusje o sztuce i sytuacji politycznej.
Maciej Prus kilkakrotnie wystawiał na scenach teatralnych dramaty Wyspiańskiego, w tym trzykrotnie "Wyzwolenie". Według Prusa, najważniejszy przy realizacji tv tego tekstu staje się problem wprowadzenia widza w labirynt Teatru Wyspiańskiego, w którym błądzą aktorzy z Konradem. Ważne przy tym jest uchwycenie dwoistości zapisanej przez autora, polegającej na komponowaniu się świata realnego (zespół aktorski, Konrad jako autor sztuki nienapisanej) ze światem teatru.
Piotr Adamczyk, kreujący w "Wyzwoleniu" rolę Konrada, o której marzy wielu aktorów, powiedział: "Kiedy zacząłem coraz dogłębniej wczytywać się w tekst, coraz bardziej dostrzegałem jego ponadczasowość. Cieszę się, że dane mi było spotkać na planie dwóch niegdysiejszych Konradów: Jerzego Trelę i Henryka Talara, a także swoich wspaniałych profesorów: Maję Komorowską i Gustawa Holoubka "("Rzeczpospolita"). Tę najnowszą premierą "Wyzwolenia" Teatr Telewizji wpisuje się w Rok Wyspiańskiego 2007. Wcześniejsze było "Wyzwolenie" w reżyserii Konrada Swinarskiego w Starym Teatrze w Krakowie, pokazane w realizacji tv Agnieszki Holland i Laco Adamika (premiera w Teatrze TV 1980). [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
WYZWOLENIE
Dramat
AutorStanisław Wyspiański

Nagrody
schowaj

 • 2009
  Nagroda im. Stefana Treugutta
  za telewizyjną realizację "Wyzwolenia" Stanisława Wyspiańskiego.

Patrz także:
schowaj

 • 1979
  Spektakl telewizyjny / Stanisław Wyspiański / Konrad Swinarski
2022.05.21 05:53:05
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych