Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

CHRYJE Z POLSKĄ CZYLI RZECZ O STANISŁAWIE WYSPIAŃSKIM

 • Spektakl telewizyjny
 • Rok produkcji:
  2007
 • Premiera:
  2007. 11. 12
 • Barwny, 95 min

Telewizyjna prapremiera przedstawienia Macieja Wojtyszki o intrygującym spotkaniu Józefa Piłsudskiego, Stanisława Wyspiańskiego i Stefana Żeromskiego, które mogło mieć miejsce w pracowni Wyspiańskiego w Krakowie 1905 roku, u schyłku życia ciężko już chorego artysty (1869-1907), w przeddzień czwartego powstania czy, jak chcą inni, pierwszej rewolucji.
Spektakl "Chryje z Polską" prezentuje plastyczne sylwetki trzech wielkich Polaków w interpretacji Roberta Gonery, Mariusza Bonaszewskiego i Zbigniewa Konopki.
Wojtyszko pokazuje bohaterów prywatnie, kiedy - każdy na swój sposób - borykają się z losem. Przedstawia więc typowe spiskowe spotkanie, które prowadzi Piłsudski i problemy, jakim w początkach XX wieku musiał sprostać socjalistyczny rewolucjonista. Pokazuje również Żeromskiego zbierającego podpisy pod powstańczą odezwą. A także natchnionego Wyspiańskiego i mieszkanie, w którym artysta usiłuje pracować: dom otwarty z korowodem gości, zaborczą żoną, zgiełkiem dzieci i przejeżdżającej nieopodal kolejki oraz... kozą żywicielką.
Rzeczywistość skrzeczy, ale Wyspiański i Piłsudski, mimo że odmiennie pojmują świat, porozumiewają się ponad podziałami. Artysta ducha oraz socjalista wiedzą doskonale, że najistotniejsza jest niepodległość. I jeden, i drugi gotów jest w tej sprawie na wszystko...
Spektakl prezentuje obu na tle otoczenia: pełnych dobrej woli, lecz zagubionych rodaków, którzy potrzebują przewodnika, żeby jaśniej zobaczyć wspólną przyszłość.
"Chryje z Polską" to rzecz o umiłowaniu niepodległości przez żyjących pod zaborami Polaków, których nie stać na czyn, i o samotności tych, którzy do czynu nawołują. To historia o tym, dlaczego Piłsudskiemu nie udała się rewolucja, a Wyspiańskiemu odmówiono dyrekcji krakowskiego teatru. To także portret artystycznej bohemy i spiskowców tropionych przez zaborców. Spektakl o charakterystycznym dla Polaków pomieszaniu miłości do Ojczyzny, katolicyzmu i socjalistycznych ideałów. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
CHRYJE Z POLSKĄ
AutorMaciej Wojtyszko

Nagrody
schowaj

 • 2008
  Sopot (Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry")-Nagroda za oryginalny polski tekst dramatyczny
 • 2008
  Sopot (Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry")-Nagroda aktorska
 • 2008
  Sopot (Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry")-Wyróżnienie aktorskie
2022.05.21 05:53:03
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego