Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DZIKUSKA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    2005
  • Premiera:
    2006. 09. 25
  • Barwny, 55 min

Kolejna premiera w Teatrze Telewizji to współczesna komedia obyczajowa, której bohaterką jest Anita, młoda dziewczyna z prowincji, absolwentka szkoły gastronomicznej i samotna matka 8-letniej Natalki. Dzieckiem zajmują się dziadkowie, gdyż Anita mieszka w Warszawie, gdzie wynajmuje pokój u pani Władysławy. Dziewczynie udało się bowiem dostać pracę w stolicy, w barku redakcji wielonakładowego pisma dla kobiet "Historie prawdziwe". Kelnerskie obowiązki Anita dzieli z Karoliną, z którą prowadzi rozmowy na temat oglądanych seriali, gazetowych plotek o aktorach i piosenkarzach, horoskopach itp. Wiele z tych informacji dziewczyny czerpią właśnie z "Historii prawdziwych".
Pewnego dnia do barku zagląda sam redaktor naczelny i zarazem prezes wydawnictwa. Widząc Anitę pochyloną nad "Historiami...", zagaduje ją o opinię na temat pisma. Szybko się orientuje, że uwagi Anity dotyczące konkretnych artykułów są dla niego cenniejsze niż niejedna analiza specjalistów od marketingu. Dziewczyna reprezentuje bowiem poziom umysłowy i mentalność milionów potencjalnych czytelniczek, do których adresowane są "Historie prawdziwe". Anita awansuje więc z barmanki na "redaktorkę", dostaje własny gabinet, wyższą pensję. Początkowo zaskoczona i zażenowana, dość szybko przystosowuje się do nowej sytuacji. Modnie i elegancko ubrana, z nową fryzurą, coraz śmielej kreśli szpalty, wypunktowuje słowa, których nie rozumie, odrzuca tematy, które ją nudzą. Podchodzący do niej wcześniej z lekceważeniem dziennikarze próbują teraz zdobywać jej sympatię. Podrzucają jej wcześniej swoje teksty, by - naniósłszy dyskretnie poprawki - wypaść później lepiej w oczach szefa, który bardzo sobie ceni uwagi nowej konsultantki. Jej praca przynosi zresztą wymierne efekty: "Historie prawdziwe" coraz lepiej się sprzedają.
Przejęta swoją rolą Anita nie ma teraz czasu odwiedzać w weekendy swojej córeczki, za to zaczyna marzyć o karierze, ciekawych znajomościach. Wykorzystuje też swoje nowe miejsce pracy do samokształcenia: poznaje nowe słowa, pozwala sobie nawet na przeredagowywanie tekstów. Tyle tylko, że podnosząc swój poziom umysłowy, staje się coraz mniej przydatna dla swoich pracodawców. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
DZIKUSKA
AutorJan Strękowski

Varia
pokaż

2022.05.21 05:52:30
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego