Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

VOLPONE ALBO LIS

 • Spektakl telewizyjny
 • Rok produkcji:
  2006
 • Premiera:
  2006. 10. 09
 • Barwny, 72 min

Klasyka teatru: najlepsza, najczęściej grana gorzka komedia Bena Jonsona - wybitnego, porównywanego z Szekspirem, angielskiego dramaturga, poety i aktora przełomu XVI i XVII wieku. Jego wystawiony po raz pierwszy w 1605 r. "Volpone", uważany za jedno ze szczytowych osiągnięć tego pisarza, mimo upływu 400 lat nic nie stracił na aktualności. Ślepa żądza bogactwa, cyniczna chciwość, nawet kosztem dobra najbliższych, wciąż zbierają legiony ofiar.
Rzecz dzieje się w Wenecji uważanej w owych czasach za miasto wszelkiego zła. Przebiegły bogacz Volpone ponad wszystko kocha pieniądze. Nie ma dlań przyjemniejszego widoku niż przepastna szafa wypełniona po brzegi złotem i szlachetnymi kamieniami. Ale jeszcze większą przyjemność niż posiadanie fortuny sprawia mu jej pomnażanie. Dlatego udając śmiertelnie chorego, od trzech lat wyłudza kosztowności od naiwnych, z których każdy usiłuje zaskarbić sobie jego życzliwość, licząc na otrzymanie później w spadku jego fortuny, jako że samotny Volpone nie ma naturalnego dziedzica. Ofiarodawcy bynajmniej do biednych nie należą - przeciwnie, opływają w dostatki. Ale, tak jak Volpone, wyznają zasadę, że zawsze można być jeszcze bogatszym. Z Volponem współdziała jego zaufany sługa Mosca, równie jak on amoralny. Wierny i pojętny uczeń swego pana, sentencjonalnie powtarza, że "bogactwo jest większym darem natury niż mądrość". Zwłaszcza że co dnia widzi, jak niepohamowana żądza bogactwa skutecznie resztki mądrości ludziom odbiera. Volpone i Mosca są zarówno aktorami, jak i reżyserami tej komedii intryg, świetnie się przy tym bawiąc nadziejami i niepokojami chciwców w złotogłowiach. Każdego z nich Mosca prowadzi do komnaty "obłożnie chorego" Volpone, złożonego gruźlicą, apopleksją, paraliżem i ślepotą oraz dziesiątkami innych przypadłości, jakie wymownemu słudze przyjdą właśnie na myśl, i każdemu mówi, że to właśnie on będzie tym wybranym, jeżeli tylko wręczy bogaczowi odpowiednio kosztowny prezent.
Tymczasem Volpone przekornie "zdrowieje" i, co więcej, postanawia zdobyć piękną Celię, żonę jednego z oszukanych, Corvina, na co ten, w nadziei zysku, godzi się, choć wcześniej szalał z zazdrości, gdy tylko połowica wychyliła choćby głowę przez okno. Wobec oporu kobiety sprawa trafia przed oblicze sądu, jednak nieuczciwy adwokat uzyskuje dla pozwanego uniewinniający wyrok.
Prowadząc dalej swą złośliwą grę, Volpone udaje, że umarł, uczyniwszy spadkobiercą swego sługę. Ale zanim zostanie w końcu zdemaskowany i ukarany, sporo się jeszcze wydarzy. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
VOLPONE
AutorBen Johnson
PrzekładMichał Komar

Patrz także:
schowaj

 • 1965
  Spektakl telewizyjny / Ben Johnson / Zygmunt Hübner
2022.05.21 05:52:30
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych