Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

LUDWIK SEMPOLIŃSKI

  • Widowisko telewizyjne
  • Rok produkcji:
    1972
  • Czarno-biały, 40 min

Bohaterem prezentowanego programu powstałego w 1972 roku jest Ludwik Sempoliński, artysta wszechstronny - aktor filmowy, teatralny, wodewilowy, a także reżyser, mistrz piosenki i monologu oraz świetny pedagog. W duetach ze swoimi uczennicami: Barbarą Rylską, Urszulą Sipińską, Joanną Sobieską, Jolantą Zykun i Anitą Dymszówną profesor przypomina największe przeboje lat 20. i 30. - również te wylansowane przez siebie na deskach przedwojennych kabaretów i rewii. Usłyszymy m.in. "Ten wąsik", "Tomasz, ach Tomasz", "Słomiany wdowiec" i "Ta mała piła dziś".
W barwnym przedstawieniu solistom towarzyszy balet.

Ludwik Sempoliński debiutował w 1918 roku na deskach warszawskiego teatru Sfinks. Potem grał w różnych kabaretach i teatrach rewiowych u boku wielkich ówczesnych gwiazd: Lucyny Messal, Wiktorii Kaweckiej, Mieczysławy Ćwiklińskiej, Władysława Szczawińskiego.
Po wojnie bawił publiczność stołecznych teatrów Buffo i Syrena, a także kreował wspaniałe role u Iwo Galla w łódzkim Teatrze imienia Stefana Jaracza. Wystąpił w kilkunastu filmach przed- i powojennych. Aktorstwo łączył z pracą dydaktyczną. Przez wiele lat kształcił adeptów sztuki scenicznej w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. Artysta zmarł w 1981 roku.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2020.01.25 00:19:48
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl