Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

NAD ZŁOTYM STAWEM

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    2005
  • Premiera:
    2006. 04. 10
  • Barwny, 77 min

    Premiera spektaklu odbyła się 9 listopada 2001 roku w Teatrze Powszechnym im. Zygmunta Hubnera w Warszawie.

Blisko osiemdziesięcioletni emerytowany profesor Norman Thayer i jego żona Ethel już od blisko 50 lat przyjeżdżają do swego małego domku nad Złotym Stawem. Norman spędza dni gderając i marudząc. Zgorzkniały i coraz bardziej cierpiący z powodu dziurawej pamięci głośno rozmyśla o nadchodzącej śmierci. Ethel jest jego całkowitym przeciwieństwem. Zachwyca ją otaczająca jezioro przyroda, nigdy nie traci pogody ducha. Bez cienia skargi znosi humory stetryczałego męża. Parę czeka trudne wyzwanie, kiedy nad Złotym Stawem pojawiają się goście. Córka Thayerów, Chelsea, przyjeżdża na letnisko wraz z nowym narzeczonym Billem oraz jego nastoletnim synem Billym. Budzą się demony dawnych konfliktów. Chelsea wypomina ojcu, że nie okazywał jej nigdy dość ciepła i nie poświęcał uwagi jej dziewczęcym problemom. Norman złości się, gdyż córka nadal pozostała buntowniczką. Chelsea nie zamierza jednak pozostawać z rodzicami nad Złotym Stawem. Planuje wspólną z Billem podróż po Europie. Przekonuje Normana i Ethel, by przez miesiąc zajęli się Billym. Nieufny i wyobcowany nastolatek początkowo nie jest zadowolony z tej opieki. Powoli jednak pomiędzy chłopcem a Normanem nawiązuje się nić porozumienia i sympatii. Zrzędliwy starzec zapomina o nadchodzącej śmierci, odzyskuje pogodę ducha i na powrót uczy się cieszyć życiem. "Nad Złotym Stawem" to wzruszająca opowieść o pokonywaniu własnych słabości i godzeniu się ze starością, a także o trwającej, mimo upływu lat, miłości. Sławę autorowi tej lirycznej komedii, Ernestowi Thompsonowi, przyniosła ekranizacja jego tekstu dokonana w 1981 roku przez Marka Rydella, w której główne role zagrali Katharine Hepburn i Henry Fonda. 20 lat później sztukę Thompsona przeniesiono na deski warszawskiego Teatru Powszechnego. W telewizyjnej wersji spektaklu głównych bohaterów dramatu zagrali Zbigniew Zapasiewicz (zarazem reżyser przedstawienia) i Mirosława Dubrawska. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
NAD ZŁOTYM STAWEM
AutorErnest Thompson
PrzekładMałgorzata Semil

Varia
pokaż

2022.05.21 05:51:26
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski