Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

AMERYKA, CZĘŚĆ DRUGA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    2005
  • Premiera:
    2006. 03. 19
  • Barwny, 75 min

Franz Kafka nigdy nie dokończył swojej powieści, dla której przeznaczył tytuł "Zaginiony". W 1927 roku, już po śmierci autora, opowieść została wydana przez przyjaciela pisarza, Maxa Broda, jako "Ameryka". Bohater, młody imigrant Karl Rossmann, trafiwszy do zupełnie nieznanego świata wielkiego przemysłu i interesów zupełnie nie może się odnaleźć w nowych warunkach. Jedyną ucieczką i drogą ratunku, jaką Kafka odnalazł dla tej postaci, są występy w "Teatrze Naturalnym w Oklahomie", utopijnej wyspie szczęśliwości na oceanie zbarbaryzowanego i odczłowieczonego społeczeństwa industrialnego.
Do motywów poruszonych przez Kafkę powraca po latach Biljana Srbljanović.Nieprzypadkowo sztuka urodzonej w 1970 roku belgradzkiej dramatopisarki nosi tytuł "Ameryka, część druga". Bohaterem utworu jest młody pracownik jednej z wielkich nowojorskich firm, Carl Rossmann. W błyskawicznym tempie zrobił karierę i wspiął się na ważne stanowisko. Carl nie wstydzi się podkreślać swojej wysokiej pozycji i dumy z odniesionego sukcesu bogatym stylem życia. Mieszka w prestiżowym apartamentowcu na wschodzie metropolii, ubiera się dostatnio. Każda z dwóch par jego drogich kapci jest warta 400 dolarów! Prowadzi życie wśród bogatych i uprzywilejowanych. Nie myśli o przyszłości, zapomniał o przeszłości, całkowicie oddał się nowemu światu. Zapytany o pochodzenia, bez wahania odpowiada, że jest "stąd". Tylko czasami ogarnia go niepokój. Nagrany na sekretarkę głos nieznajomej kobiety, rozpaczliwie wywołującej zaginionego syna, brzmi jak wyrzut sumienia. Krótka rozmowa z nową kochanką najlepszego przyjaciela, rosyjską supermodelką Ireną przywołuje dawno nieodczuwane emocje.
Prawdziwe wyzwanie stawia przed Carlem samo życie. Zostaje zwolniony z pracy. W jednej chwili traci wszystko, co do tej pory osiągnął, pozycję majątkową i towarzyską. Kiedy kończą się pieniądze, Carla nie stać już na prestiż. Wówczas powracają odsunięte w cień pytania o przeszłość imigranta i jego tożsamość oraz niepewność jutra w nieprzyjaznym świecie, jakiej niegdyś doświadczał. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
AMERYKA, CZĘŚĆ DRUGA
Dramat
AutorBiljana Srbljanović
PrzekładDorota Jovanka Cirlić
2022.05.21 05:50:58
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman