Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DEKRET

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1967
  • Premiera:
    1967. 01. 16

Akcja telewizyjnej sztuki Zdzisława Skowrońskiego, odznaczonej drugą nagrodą w konkursie na sztukę telewizyjną w roku 1965, rozgrywa się współcześnie. Odsyła nas jednak do spraw, które działy się przed dwudziestu laty. I to nie tylko dzięki wprowadzeniu partii retrospektywnych, dziejących się w 1945 roku. Skowroński ukazuje nakładanie się planów czasowych w ludzkich biografiach, nawarstwianie się spraw i konfliktów, które nabrały już waloru historii, nie przestając być zarazem naszą współczesnością.
Punktem wyjścia akcji jest wyjazd na wieś sędziego sądu powiatowego dla zbadania sprawy o wywłaszczenie chłopa, który doprowadził swoje gospodarstwo do skrajnego zaniedbania. Uchwała Rady Ministrów przewiduje w takich przypadkach odebranie - w imię ogólnospołecznych interesów - ziemi, celem właściwego jej wykorzystania. Sędzia jest już starszym człowiekiem, przekroczył pięćdziesiątkę. Jest to moment niezwykle w sztuce ważny i znaczący. Okazuje się bowiem, że sędzia z tym gospodarzem (autor nie bez znaczenia nadał mu nazwisko Ślimak) zetknął się już w swoim życiu. W sytuacji nader dramatycznej, w chwili przełomowej dla losów Ślimaka. Ludzie ci spotkali się bowiem w roku 1945, gdy sędzia przybył do wsi by przeprowadzić reformę rolną. Czekał na nią i Ślimak, fornal dworski marzący całe życie o kawałku własnej ziemi dla siebie i swoich synów. Musiał jednak dokonać wówczas pewnego trudnego, dramatycznego wręcz wyboru. I teraz ponownie spotykają się ci dwaj ludzie w nowej, znów dramatycznej sytuacji, niosącej konflikt racji i motywów.
Pobocznemu świadkowi cała sprawa przedstawiać się może raczej w sposób jednoznaczny i prosty. Tak przynajmniej rysuje się aplikantowi, młodemu człowiekowi, stojącemu dopiero u progu prawniczej kariery. Dzieje Ślimaka, wypadki sprzed dwudziestu lat, są już dla niego historią, zamkniętą sprawą. I w istocie spór i dyskusja toczy się między tymi dwoma prawnikami z dwóch różnych generacji. Dla aplikanta racje sędziego mają przede wszystkim charakter emocjonalny. Czy jednak nie są to przede wszystkim racje humanizmu? Skowroński sięgając w "Dekrecie" głęboko i wnikliwie w problemy naszej współczesności ukazuje los jednostki, w którym zawęźliły się przemiany całej epoki, uczula, uwrażliwia na wagę, znaczenie tych indywidualnych spraw, wskazuje na konieczność wliczenia ich do ogólnospołecznego bilansu.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
DEKRET
Dramat
AutorZdzisław Skowroński
2017.10.04 00:56:23
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl