Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SZKLANA MENAŻERIA

 • Spektakl telewizyjny
 • Rok produkcji:
  1963
 • Premiera:
  1963. 12. 02
 • Czarno-biały, 105 min

Lata trzydzieste i kryzys gospodarczy w Ameryce. Amanda, matka rodziny, przebrzmiała piękność, opuszczona przez męża, żyje wspomnieniami o lepszych czasach. Rozpamiętuje dawnych adoratorów i nie umie stawić czoła trudnej teraźniejszości. Dominuje nad dwójką swych dzieci (Laurą i Tomem) tak bardzo, że podporządkowuje sobie całe ich życie. Od Toma, znudzonego pracą w fabryce, marzącego o zostaniu poetą, wymaga całkowitego poświęcenia dla rodziny. Laura nieśmiała i okaleczona przez dziecięcą chorobę, nie potrafi przystosować się do otaczającej rzeczywistości. Ucieka do świata swoich szklanych figurek. Nie potrafi znaleźć sobie ani przyjaciół, ani mężczyzny zdolnego do pokochania jej. Amanda żyje jednak ciągłą nadzieją na znalezienie chętnego do ręki córki. W tym celu namawia Toma na przyprowadzenie do domu jednego z kolegów. Jim O'Connor potrafi porozumieć się z nieśmiałą dziewczyną, dotrzeć do jej wnętrza, a nawet udaje mu się ją pocałować, co wyraźnie raduje matkę. Jednak wkrótce chłopak odgaduje jej plany i czując się manipulowany, wycofuje się. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
SZKLANA MENAŻERIA
Dramat
AutorTennessee Williams
PrzekładKazimierz Piotrowski

Patrz także:
schowaj

 • 1992
  Spektakl telewizyjny / Tennessee Williams / Barbara Borys-Damięcka
2022.05.21 05:48:50
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego