Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MADE IN POLAND

 • Spektakl telewizyjny
 • Rok produkcji:
  2005
 • Premiera:
  2005. 09. 20
 • Czarno-biały, 132 min

  Zapis bezpośredniej transmisja przedstawienia teatralnego wystawionego przez aktorów Teatru im. H. Modrzejewskiej w Legnicy. Spektakl odbył się w nieczynnym magazynie na osiedlu Piekary w Legnicy. Transmisję spektaklu zaprezentowała TVP Kultura.

"Made in Poland" wrocławskiego filmowca Przemysława Wojcieszka, pełen goryczy i ironii portret współczesnej Polski, wystawiony na Scenie na Piekarach legnickiego Teatru im. Modrzejewskiej, okazał się jednym z najgłośniejszych spektakli ubiegłego sezonu. Nagrodzono go m.in. Laurem Konrada na Festiwalu Interpretacje w Katowicach oraz I nagrodą Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
Sztuka opowiada o młodym człowieku, w którym jest tyle samo złości na świat, co wrażliwości na przejawy zła, które widzi wokół. Boguś, 16-latek z ponurego blokowiska, przeżywa pierwszy w życiu bunt przeciw całemu światu. "Wkurwiony" - jak sam mówi - na wszystko, przekonany, że "Bóg zdechł", porzuca szkołę i ministranturę, i z metalową rurą w garści postanawia zrobić rewolucję, założyć organizację terrorystyczną. Nienawidzi siebie i wszystkich innych dookoła: "komórkowców, dresiarzy, ulizanych dup z telewizji, skurwieli z banków, pojebanych księży, psychopatów z armii, rządu, policji i biznesu". Swoją frustrację i wściekłość wyładowuje na zaparkowanych w okolicy samochodach. Pech chce, że jeden z nich, luksusowy lexus, właśnie przejęli za długi bezwzględni windykatorzy: Fazi i Grześ, którym towarzyszy stawiająca pierwsze kroki w tym fachu Karina, windykacyjna "aspirantka". Dają oni skopanemu do krwi Bogusiowi dwie doby na zdobycie 20 tys. złotych potrzebnych na pokrycie strat.
Boguś pieniędzy nie ma: jest na utrzymaniu matki, pracownicy gazowni, samotnie wychowującej syna. Bezradny i trochę wystraszony idzie zwierzyć się ze swoich dylematów swemu mistrzowi, Wiktorowi, nauczycielowi wyrzuconemu ze szkoły za pijaństwo. Ten nie do końca rozumie rozterki chłopaka, radzi mu poszukać sobie jakiejś roboty. Ale gdy windykatorzy znów dopadną Bogusia, bez namysłu stanie w jego obronie, podobnie jak miejscowy ksiądz Edmund, określany "na blokach" ksywką Archiwum X, bo jako misjonarz w Afryce, ciężko chory, na pół umierający, ujrzał Chrystusa. Do wiary w niego chce znów przekonać Bogusia. I ci właśnie ludzie: cierpliwy, mądry nauczyciel, pełen dobrej woli ksiądz, kochająca matka, a także obdarzająca Bogusia młodzieńczym, nieśmiałym uczuciem Monika pomogą mu wyjść z opresji. Na jak długo?
O dramacie Przemysława Wojcieszka recenzent "Gazety Wyborczej" napisał: "To jedna z najciekawszych polskich sztuk o pokoleniu no future. Wojcieszek pokazuje pułapkę ślepej anarchii, w którą wpada główny bohater. Rozbijanie samochodów i budek telefonicznych nie rozwiązuje żadnego z problemów, przeciwnie, tworzy nowe".
Emisja spektaklu najpierw w TVP Kultura, a teraz w ramach Studia Teatralnego Dwójki, stała się okazją do zaprezentowania jakże aktualnej sztuki, próbującej nazwać i pokazać problemy, jakimi żyje Polska zapyziałych osiedli, w których króluje przemoc, a bezrobocie i alkohol wyznaczają styl życia. Wystawienie "Made in Poland" to także pretekst do ukazania działalności teatru w Legnicy, który pod dyrekcją Jacka Głomba zyskał miano jednego z najciekawszych miejsc na teatralnej mapie kraju. Od początku ideą Teatru im. Modrzejewskiej jest wychodzenie w przestrzenie pozateatralne. Twórcy deklarują: "Chcemy mówić z wami o teatrze, którego sceną jest miasto w tym znaczeniu, że teatr podbija różne przestrzenie - starą halę fabryczną, zrujnowane kino, zniszczoną salę teatralną, kościół, zamkowy dziedziniec. (...) Tak teatr przekracza granicę sztuki i staje się rzeczą społeczną". W przypadku "Made in Poland" nową przestrzenią stał się nieczynny magazyn na osiedlu Piekary - blokowisku typowym dla wielu polskich miast. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
MADE IN POLAND
Dramat
AutorPrzemysław Wojcieszek

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

 • 2007
  Wrocław (Międzynarodowy Festiwal Twórczości Telewizyjnej "Prix Visionica")-Wielka Nagroda Prix Visionica

Patrz także:
schowaj

2017.02.11 01:52:28
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego