Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MGIEŁKA

 • Spektakl telewizyjny
 • Rok produkcji:
  1986
 • Premiera:
  1986. 09. 08
 • Barwny, 91 min

"Dużo dobrego można powiedzieć o widowisku "Mgiełka rola Janusza Gajosa, finezyjne rozgrywanie nastroju przez reżysera Juliusza Janickiego, świetnie podjęte przez wszystkich aktorów" - pisał recenzent po premierze spektaklu. Telewizyjna adaptacja opowiadania Józefa Hena "Mgiełka" (1970) to obyczajowo - psychologiczne widowisko o uczuciach łączących dojrzałego mężczyznę i młodą dziewczynę. Rzecz rozgrywa się w Warszawie, w naturalnych plenerach i autentycznych wnętrzach, a w liryczno - towarzyską grę wplątani są - poza parą głównych bohaterów - patronujący ich związkowi stołeczny playboy oraz dziarski porucznik z prowincji, aspirujący do roli narzeczonego dziewczyny zwanej Mgiełką.
Milton, wybitny uczony, filozof, szybko piął się w górę i stał się prawdziwą potęgą. Dorobił się gabinetu i godzin przyjęć oraz biurka z pięcioma telefonami, z których jeden może załatwić wszystko. Sewer, jego dawny kolega z ławy szkolnej i studenckiej, czatuje właśnie przed szacownym gmachem na przyjaciela, chcąc prosić go o protekcję w sprawie koncesji na salon gier automatycznych. Milton odmawia. Po chwili w swym eleganckim gabinecie znajduje na biurku kopertę. Sekretarka serwująca kawę w pięknej porcelanie dopowiada, że w kasie czekają na pana profesora pieniądze za pół roku z góry, a na spakowanie rzeczy osobistych ma pół godziny. Odwołany w tak nagłym trybie ze stanowiska dygnitarz spaceruje ulicami miasta, po raz pierwszy od lat - pieszo. Przygląda się ludziom, spotyka z przyjacielem. Sewer, wytrawny podrywacz, umawia ich z dwiema panienkami z Białegostoku, które szukają swojej życiowej szansy w stolicy. Rzut monetą przesądza o tym, że dziewczyna zwana Finką, Finezyjką, Mgiełką - przypada Miltonowi. Po szampańskiej nocy profesor długo nie może o niej zapomnieć. Przyjaciel radzi mu zadbać o "większą przepustowość", ale zauroczony filozof myśli tylko o tej pięknej, kapryśnej, nieobliczalnej dziewczynie. Mgiełka umawia się z nim na spotkania i nie przychodzi. Pojawia się i znika. Oddaje mu się spontanicznie i namiętnie, a po chwili już jej nie ma, wyjeżdża za miasto w towarzystwie chłopaków "z kapeli". Dojrzały mężczyzna, który dotychczas z rozsądkiem i dystansem odnosił się do wszelkich życiowych doświadczeń, nawet romansu własnej żony, teraz nie umie się odnaleźć w nowej sytuacji. Przemożnej fascynacji towarzyszą głębokie rozterki - czy to jest miłość czy złudzenie, czy powinien rozwieść się, ożenić po raz drugi... Zazdrość o innych mężczyzn idzie w parze z obawami o przyszłość. Miltona prześladuje przerażający obraz wielkich rogów i nie jest pewien, czy kiedykolwiek zdoła przejść nad tym do porządku dziennego. Gdy on przeżywa katusze, na palcu Mgiełki nieoczekiwanie pojawia się pierścionek od przystojnego porucznika, solidnego i gotowego do żeniaczki. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
MGIEŁKA
Nowela
AutorJózef Hen

Nagrody
schowaj

 • 1987
  Złoty Ekran (przyznawany przez pismo "Ekran")
  w kategorii: Kreacje aktorskie; za rok 1986
2017.02.11 01:51:52
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman