Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KWARTET

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1989
  • Premiera:
    1989. 10. 23
  • Barwny, 129 min

"Niewiele jest dziś krajów, w których historia jest w stanie wywołać autentyczne emocje. Tymczasem w Polsce fakty i dokumenty z przeszłości nadal funkcjonują jak bomby, których w porę nie zdetonowano. Społeczeństwo reaguje na ich ujawnienie bardzo różnie: są huczne obchody i kameralne rozliczenia. Narodowy kalendarz rocznic ciągle się powiększa, co spędza sen z powiek historykom i artystom" - pisała recenzentka w 1989 roku. "Kwartet" Michała Komara i Tomasza Zygadły jest próbą rozliczenia Pokolenia '68 z własną przeszłością. W warstwie fabularnej to dzieje pewnego kwartetu muzycznego. Czwórkę przyjaciół (skrzypków Wacka i Janusza, altowiolistę Felka i wiolonczelistkę Lenę) łączy ten sam rok urodzenia (1946) i muzyczna pasja. Poznajemy ich w roku 1956, kiedy jako dziesięciolatkowie pracują nad ważnym dla nich występem. W ostatniej scenie rozgrywającej się współcześnie zespół spotyka się na jubileuszu swojego profesora. W międzyczasie był rok 1968, znamienny dla wszystkich. W tej warstwie "Kwartet" jest opowieścią o bardzo brutalnej inicjacji politycznej i "utracie niewinności". Rok 1968 przerywa ich dobrze rozwijającą się karierę, zmusza do zdecydowanych przewartościowań moralnych. Nigdy już nie będzie tak jak było. Dziewczyna wyjeżdża do Izraela, jeden z kolegów robi karierę z pomocą urzędnika z MSW, drugi zostaje nieco cynicznym "obywatelem świata", inny klepie nauczycielską biedę. Rok 1968 zmienił ich życie, zmienił także ich samych. Kiedy spotykają ponownie jako czterdziestolatkowie, nie są w stanie wymazać ze swych życiorysów tych lat, ani nadrobić czasu, kiedy nie stanowili zespołu i kiedy sprzeniewierzali się sobie... Rozrachunek trwa... [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
KWARTET
Dramat
AutorTomasz Zygadło
AutorMichał Komar

Varia
pokaż

2023.01.18 00:29:08
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.