Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TRAGICZNE GRY

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    2003
  • Premiera:
    2005. 06. 19

Telewizyjna rejestracja ostatniego dzieła Henryka Tomaszewskiego, zmarłego w 2001 r. tancerza, mima, choreografa i reżysera, twórcy słynnego Wrocławskiego Teatru Pantomimy, którego był zarazem dyrektorem, reżyserem i autorem scenariuszy do wszystkich przedstawień. Przygotowane przez niego w 1999 r. "Tragiczne gry" powstały na kanwie wątków dwóch nieznanych wcześniej w Polsce sztuk austriackiego dramaturga, Ferdinanda Brucknera: "Te Deum" napisanego w latach 1918-1919 oraz "Der Tod einer Puppe" (Śmierć lalki) wystawionego po raz pierwszy w 1956 r. Z tych dwóch tekstów Tomaszewski stworzył nową całość dramaturgiczną. "Tragiczne gry" miały swoją premierę na deskach wrocławskiego Teatru Polskiego.
Ukazane w spektaklu losy dwóch kobiet: skazanej dożywotnio na wózek inwalidzki kaleki, spędzającej większość czasu w czterech ścianach swojego mieszkania, oraz salonowej piękności, która całą swoją energię zaprzęga do walki z upływającym czasem, bawiąc głównie w salonach mody oraz zakładach kosmetycznych, stanowiš pretekst do refleksji na temat witalności i choroby, wiary i nadziei oraz rozmaitych sposobów ekspresji cielesnej. Kaleka prowokuje do zadania pytania, czym jest los, przed którym chciałoby się uciec, na czym polega tragizm życia. Piękność ulega złudnemu blichtrowi cywilizacji, coraz bardziej alienując się od innych i zmieniając w bezduszny przedmiot.
Przedstawienie, jak zwykle u Tomaszewskiego, jest mistrzowską kompozycją elementów pantomimy, tańca i znaku plastycznego. Jest to również mozaika pastiszowych odwołań do estetyki środków wyrazu stosowanych w epoce kina niemego oraz w teatrze ekspresjonizmu. Historię dwóch kobiet można interpretować jako opowie?ć o samopoznaniu poprzez doświadczenie cierpienia oraz jako przypowieść o tym, jak okrutnie kończą się złudzenia fabrykowane przez hedonistyczne filozofie życia. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
TE DEUM
Dramat
AutorFerdynand Bruckner
Pierwowzór
ŚMIERĆ LALKI
Dramat
AutorFerdynand Bruckner
2017.02.11 01:50:28
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl