Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TAMA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    2004
  • Premiera:
    2005. 03. 14
  • Barwny, 86 min

    Prapremiera polska spektaklu odbyła się w Teatrze Studio w Warszawie 24 listopada 1999 roku.

Choć krzesła nadal tkwią na blatach stołów, zaś Brendan - barman, a zarazem właściciel lokalu, krząta się jeszcze z miotłą, pierwszy z gości już leje sobie piwo do kufla. Za chwilę w drzwiach staje następny. Jack i Jim to bywalcy pubu, przyjaciele Brendana i tak jak on - starzy kawalerowie. Nie mają wiele pracy w swym warsztacie samochodowym, więc godzinami przesiadują w pustawym lokalu. Wraz z Brendanem piją, snują po raz setny tyleż ambitne, co nierealne plany, świntuszą o damach, pysznią się mizernymi wygranymi na końskich wyścigach, dyskutują zawzięcie, skąd wieje wiatr: z zachodu, czy południowego-zachodu? Z utęsknieniem czekają na przyjazd niemieckich turystów, którzy ożywią na kilka tygodni senną irlandzką wioskę i zostawią trochę grosza miejscowym. A także obmawiają znajomych i wymieniają plotki. Najświeższa wywołuje poruszenie: jakaś kobieta z samego Dublina kupiła we wsi stary, niezamieszkany od dawna dom! Po co przyjechała do zabitej dechami dziury? Czego tu szuka? Czego chce?
Valerie, bo tak nazywa się przybyszka, sama odpowie na te pytania. Pojawia się w lokalu wraz z Finbarem. Ten stary, choć niezbyt lubiany - bo bywały w świecie, zamożny i żonaty - kumpel Jacka, Jima i Brendana obwozi Valerie po okolicy. Wypadało odwiedzić i pub. Nagła wizyta kobiety elektryzuje atmosferę i wyzwala silne emocje. Pękają tamy skrywanych dotąd przed innymi namiętności, marzeń, wzruszeń, wspomnień, lęków. Mężczyźni, najpierw pod maską żartu, potem już bez kamuflażu, opowiadają o najbardziej poruszających, tajemniczych i niewytłumaczalnych wydarzeniach, o ścieżce wróżek i duchach, o spacerujących po cmentarzu nieboszczykach. Ale to tylko pseudostrachy i nibyokropności. Dopiero opowieść Valerie odkrywającej przed słuchaczami powody ucieczki z miasta okaże się naprawdę wstrząsająca...
Connor McPherson - rocznik 1971 - jest jednym z najbardziej oryginalnych irlandzkich dramatopisarzy młodego pokolenia. Ukończył college, a potem uniwersytet w Dublinie, na deskach studenckiego teatru ukazały się jego pierwsze młodzieńcze sztuki. Następne doczekały się premier w "The International Bar" - pubie w centrum Dublina znanym z ambitnych występów teatralnych i muzycznych. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
TAMA
AutorConor McPherson
PrzekładKlaudyna Rozhin
2022.03.26 00:08:44
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych