Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DZIEŃ PODRÓŻNY

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    2004
  • Premiera:
    2005. 02. 07
  • Barwny, 54 min

Polska prapremiera nowej sztuki Eustachego Rylskiego. Opowieść o zderzeniu dwóch światów: świata wartości i zasad moralnych ze światem przemocy i chamstwa, świata wiejskiego z miejskim. Spotkanie podróżujących przez życie ludzi reprezentujących te dwa światy, konfrontacja ich postaw pociągnie za sobą ciąg rozmaitych wydarzeń, sprawi, że zmienią się role i losy.
Na maleńkiej stacyjce Hanna gdzieś na polskiej prowincji pociągi nie zatrzymują się już od lat. Mimo to stary dróżnik i kolejarz Maks dba o porządek, oliwi zwrotnice, wypełnia dzienniki przyjazdów i odjazdów. Samotnego starca często odwiedza młody chłopak ze wsi, Janek. Bystry, inteligentny młodzian nie miał najlepszego startu w życie. Chodził do szkoły, ale ją zamknęli, jego ojciec pije na umór, z prymitywnymi kolegami Janek nawet nie ma o czym pogadać. W dzieciństwie bawił się z nimi, rzucając kamieniami w okna przejeżdżających pociągów. Ale raz kamień zranił pasażera, zrobiła się afera, chłopak trafił pod opiekę kuratora. Był nim Maks. Wymuszona znajomość przerodziła się w przyjaźń. Staruszek szybko dostrzegł zalety Janka, postanowił zrobić z niego "dżentelmena". Nauczył grać w szachy (przy czym uczeń okazał się zdolniejszy od mistrza), zachęcał do poznawania świata, godzinami opowiadając o wyimaginowanych podróżach, o których sam marzył, wpajał zasady moralne: uczciwość, szacunek, poczucie obowiązku, pracowitość.
Tak jest do dnia, gdy stary oznajmia swojemu podopiecznemu, że ten musi przejąć stację, bo on sam "wyjeżdża do Ameryki". Z tego powodu nawet międzynarodowy ekspress tego dnia ma się w Hannie zatrzymać. Ale zatrzymuje się ktoś jeszcze: mężczyzna imieniem Beniek i towarzysząca mu młoda dziewczyna, Karin. Właśnie to miejsce wybrali na spotkanie z kumplem, uciekinierem z więzienia, niejakim Gitesem, z którym są w zmowie. Brutalni, bezczelni, panoszą się na stacji. Beniek grozi Staremu i Chłopakowi pistoletem. Dziewczyna, początkowo wyzywająca i ironiczna, z czasem przechodzi na stronę "ofiar". Opadają maski, ujawniają się tajemnice, które każdy skrywa, wychodzą na jaw prawdziwe intencje. Nazajutrz już nic nie będzie takie samo. Ale może Jankowi coś jednak zostanie z nauk Maksa, którego "Ameryka" okazuje się wcale nie amerykańska? [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
DZIEŃ PODRÓŻNY
AutorEustachy Rylski
2017.02.11 01:49:36
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych