Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

OPERA MLECZANA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    2004
  • Premiera:
    2004. 12. 27
  • Barwny, 57 min
    Przeniesienie spektaklu Starego Teatru w Krakowie. Premiera: 9 marca 2003.

Było kiedyś dwóch braci, jeden mądry, drugi głupi. O jednym mówili, że ładny jak malowanie, o drugim, że brzydal. Mądry brat niedobry był, zwierzę napotkane zawsze ukrzywdził. Po cudzych nieszczęściach do władzy i bogactwa się piął. Głupi brat ptaszki i zwierzęta kochał. Razu pewnego nad rzeką żabę spotkał, która ludzkim głosem poprosiła: pocałuj mnie, czar ze mnie zdejmuj zły! Brat głupi żabę ucałował i wtedy z żaby skóra żabia opadła i królewna się piękna ukazała. Po czym królewna z bratem mądrym się pobrali i żyli długo i szczęśliwie. Od tego czasu brat głupi zwierzęta przy byle okazji dręczył, a ludzie mówili, że nie dość, że głupi i brzydki, to jeszcze kawał drania!"
Takich bajek nie należy czytać dzieciom do poduszki, by nie czynić aksjologicznego zamętu w małych główkach. Ale ludziom dorosłym i bywałym, o ukształtowanym systemie wartości, można śmiało polecić dowcipny, zabawny, pomysłowy, inteligentny i przewrotny zarazem spektakl telewizyjny przeniesiony z Narodowego Starego Teatru w Krakowie. Za tworzywo libretta "Opery mleczanej" pióra Stanisława Radwana posłużyły teksty zamieszczone w "dymkach" wypowiadanych przez bohaterów rysunków Andrzeja Mleczki, znakomitego grafika i rysownika tropiącego w pracach publikowanych od dawna w różnych czasopismach, m.in. w "Polityce", absurdy otaczającej nas codzienności. Wiele z tych obrazków dobrze znamy i pamiętamy. Zobaczmy je znowu, tym razem ożywione! Stanisław Radwan napisał również muzykę do prezentowanych rysunków, trawestując pieśni, przyśpiewki, knajpiane szlagiery i operowe arie, zatem obrazków Mleczki możemy po raz pierwszyposłuchać w brawurowym wykonaniu czwórki młodych aktorów. A słuchać warto i należy. Choćby po to, by zrozumieć, że pieniądze to nie wszystko - trzeba posiadać także dzieła sztuki, biżuterię i nieruchomości, zadumać się nad żelazną logiką procesów historycznych - dawno temu żyli ludzie bogaci i biedni, i tak się przyjęło, a także docenić stabilizującą życiowo rolę uczciwej pracy - daleko z nią nie zajdziesz... [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
Rysunki Andrzeja Mleczki
AutorAndrzej Mleczko
2022.03.26 00:08:41
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman