Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MIŁOŚĆ I GNIEW

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1973
  • Premiera:
    1973. 02. 05
  • Barwny, 108 min

Dramat obyczajowy ukazujący postawę młodego, wykształconego człowieka przeżywającego totalny bunt przeciwko wszystkim i wszystkiemu. Bohater sztuki, Jimmy – absolwent prowincjonalnego uniwersytetu, nie chcąc zadowolić się podrzędną posadą, jest sprzedawcą w budce ze słodyczami. Żyje w wynajętym mieszkanku z żoną Alison mając za sąsiada swego przyjaciela i współpracownika, Cliffa. Jimmy swoją gorycz wobec świata i ludzi wyładowuje na swej żonie, którą kocha, ale przez to, że wywodzi się z klasy średniej obarcza ją winą za panujące wokół, niemiłe mu ideały społeczne tej klasy. Sytuację stara się łagodzić mocno zadomowiony w mieszkaniu młodego małżeństwa Cliff. Pretekstem do tych utarczek jest lektura prasy, którą Jimmy próbuje zapełnić pustkę niedzieli. Jednak ta czynność tylko wzmaga jego agresję, która skupia się na jego żonie.
Przyjazd Helen, przyjaciółki Alison z panieńskich czasów nie łagodzi atmosfery. Helen dowiadując się, że Alison spodziewa się dziecka i widząc jak jest traktowana przez męża, sprowadza ojca dziewczyny, aby zabrał ją do rodzinnego domu. Opuszczone miejsce przy Jimmym szybko zajmuje Helen, która wcześniej wydawała się tak mu nieprzychylna. Szybko też przyjmuje, podobnie jak Alison, uległą postawę wobec Jimmy'ego. Jednak Cliff, który w skrytości kochał się w Alison, nie zaakceptował do końca tej zmiany u boku przyjaciela. Postanawia pójść własną drogą życiową.
Nieoczekiwane zjawienie się Alison, cierpiącej z powodu poronienia, doprowadza do odejścia Helen. Jimmy wstrząśnięty rozpaczą żony, do której doprowadził ją swym gniewem wobec świata wyładowywanym na niej, pragnie spróbować jeszcze raz wspólnego życia z kochaną kobietą.[TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
MIŁOŚĆ I GNIEW
AutorJohn Osborne
PrzekładWacława Komarnicka
PrzekładKrystyna Tarnowska

Patrz także:
schowaj

2019.01.09 00:36:39
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency