Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

W MAŁYM DOMKU

 • Spektakl telewizyjny
 • Rok produkcji:
  1992
 • Premiera:
  1992. 12. 21
 • Barwny, 103 min

Kolejna (poprzednia w 1970 r.) inscenizacja sztuki z klasycznego kanonu polskiej dramaturgii.
W małym, prowincjonalnym miasteczku mieszka Doktor z żoną Marią i synkiem. Jego małżeństwo jest bardziej efektem poczucia honoru niż miłości do żony. Jej przedmałżeńska ciąża zmusiła go do ożenku, rezygnacji z ambicji zawodowych i do zamieszkania na prowincji. Jednak jego wrodzone zdolności wysunęły go wnet na czoło lokalnej społeczności. Zostaje wybrany burmistrzem. W tym samym dniu Doktor wynajmuje w swoim domu pokój przyjezdnemu inżynierowi Jurkiewiczowi, który ma nadzorować budowę mostu. Jest to wytrawny uwodziciel, który bez trudu zdobywa względy zahukanej Marii, a dwutygodniowy wyjazd Doktora ułatwia realizację zaplanowanego przez Jurkiewicza romansu.
Prostolinijna Maria nie jest w stanie ukryć swoich uczuć i wkrótce jej zachowanie uzmysławia mężowi, że został zdradzony. Jurkiewicz przerażony żywiołowością uczuć Marii tchórzliwie ucieka z miasteczka. Doktor w przypływie zazdrości i urażonej ambicji chwyta za broń i strzela do żony. Sąd głosami przysięgłych uwalnia go od kary. Doktor wyjeżdża na dłużej. Przez czas jego nieobecności domem i dzieckiem opiekuje się jego kuzynka Wanda. O jej względy zabiega Sielski, miejscowy nauczyciel, całkowite przeciwieństwo Doktora uchodzącego w oczach kuzynki za wzór mężczyzny. Sielski jest mężczyzną łagodnym, nadwrażliwym, zawsze broniącym ludzi i spraw niepopularnych dla ogółu. Jako jedyny rozumie Doktora.
Doktor po powrocie zastaje w miasteczku zupełnie zmienioną sytuację. Dawni przyjaciele dyskretnie omijają jego dom, jego miejsce w szpitalu zajął już inny lekarz. Jednak nie to jest najgorsze. Doktor żyje z poczuciem winy, nie potrafi dalej żyć w samotności. Popełnia samobójstwo. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
W MAŁYM DOMKU
Dramat
AutorTadeusz Rittner

Patrz także:
schowaj

 • 1966
  Spektakl telewizyjny / Tadeusz Rittner / Aleksander Rodziewicz
 • 1969
  Spektakl telewizyjny / Tadeusz Rittner / Andrzej Łapicki
 • 1987
  Spektakl telewizyjny / Tadeusz Rittner / Włodzimierz Nurkowski
2023.01.18 00:28:03
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski