Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

WIECZERNIK

 • Podtytuł: DRAMAT NA ZMARTWYCHWSTANIE PAŃSKIE 1985
 • Spektakl telewizyjny
 • Rok produkcji:
  1985
 • Premiera:
  1990. 04. 14
 • Barwny, 69 min

  Nagranie zostało dokonane w Parafii Miłosierdzia Bożego w Warszawie podczas ostatniego z czternastu przedstawień 'Wieczernika" w dniu 28 kwietnia 1985 r.

Dramat poetycki nawiązujący do tradycji misterium Zmartwychwstania Pańskiego. Uczniowie Chrystusa spotykają się w Wieczerniku - miejscu, w którym odbyła się Ostatnia Wieczerza. Po ukrzyżowaniu Chrystusa obawiają się represji i prześladowań. Omawiają swoje zachowania wobec Pana. Dowiadują się, że ciała Chrystusa nie ma w grobie. Jezus zjawia się w Wieczerniku. Nieobecny na miejscu Tomasz nie wierzy w zmartwychwstanie - chce dotknąć ran na ciele Jezusa.
Utwór Brylla, napisany w 1984 roku, został poddany ówczesnej cenzurze, zakazano jego publikacji oraz wystawiania na deskach teatru. Pomimo tego Andrzej Wajda z grupą wybitnych aktorów podjął decyzję o jego realizacji w Wielkanoc 1985 roku w kościele Miłosierdzia Bożego w Warszawie. Dramat uczniów Chrystusa zagubionych wobec faktu ukrzyżowania oraz Zmartwychwstania Mistrza wciąż brzmi współcześnie, ponieważ w postawach owych uczniów możemy poszukiwać i odnajdywać samych siebie. Wieczernik jest ponadczasową odpowiedzią na próby ograniczenia wolności, zagrożenia bytu narodowego, czy utratę niepodległości. (TVP)

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
WIECZERNIK
AutorErnest Bryll

Patrz także:
schowaj

 • 2001
  Spektakl telewizyjny / Ernest Bryll / Grzegorz Królikiewicz
 • 2019
  Spektakl telewizyjny / Ernest Bryll / Krzysztof Tchórzewski
2022.05.21 05:44:48
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl