Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

NOC JEST MATKĄ DNIA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    2004
  • Premiera:
    2004. 04.18
  • Barwny, 96 min

Urodzony w Szwecji Lars Noren (rocznik 1944) uznawany jest za jednego z najwybitniejszych dramaturgów skandynawskich, kontynuatora realizmu psychologicznego spod znaku Ibsena i Strindberga. Zadebiutował jako 19-latek zbiorem poezji, 10 lat później opublikował pierwszą sztukę. Krytycy określają go mianem "architekta ludzkiego wnętrza". W swoich utworach najchętniej opowiada o ludzkich słabościach i namiętnościach, rodzinnym piekle, które sami sobie stwarzamy. Jego sztuki, mocno osadzone w szwedzkiej rzeczywistości, wywołują zawsze żywe dyskusje. Wiele z nich, m.in. "Demony", "Książęcy pochlebca", "Mieć odwagę zabić", "Cisza" czy "Chaos jest sąsiadem Boga", zyskało rozgłos w całej Europie. Międzynarodową karierę Norena jako dramaturga zapoczątkowała właśnie napisana w 1982 r. autobiograficzna sztuka "Noc jest matką dnia". Jej polska prapremiera odbyła się w 1985 r. w warszawskim Teatrze Powszechnym. Ponury i brutalny dramat ukazuje jeden dzień z życia czteroosobowej rodziny: rodziców i dwóch właściwie dorosłych już synów. Cieniem na ich życiu kładzie się alkoholizm ojca, Martina, niegdyś kelnera, dla którego spełnieniem marzeń miał być własny, niewielki pensjonat. Przez pewien czas nawet nieźle prosperował, ale to już przeszłość. Teraz hotelik tonie w długach, a Elin oraz Georg i młodszy, 16-letni David, z niepokojem czekają na kolejne sygnały nawrotu ojcowskiego nałogu. Martin, nawet przyłapywany na pijaństwie, demaskowany przez bliskich, którzy odkrywają jego najbardziej nieoczekiwane kryjówki na wódkę, uparcie zaprzecza, że znów uległ nałogowi, zapewnia żonę o swojej miłości, podkreśla własne zasługi dla utrzymania interesu, prosi o jeszcze jedną szansę. Mitoman i kłamca wierzy w swoje przysięgi i liczy, że uwierzą w nie także inni. Nie myli się, w każdym razie nie do końca. Łagodna i cicha Elin, zdawałoby się krucha psychicznie i fizycznie, z uporem walczy o utrzymanie jedności domowego ogniska, łudzi się, że jeszcze nie wszystko stracone. Ale w Martinie budzą się uśpione na krótko demony, narasta agresja, wracają deliryczne ataki. Pozostać z nim oznacza zmierzać wraz z nim ku samozagładzie. Piętno domowej tragedii najsilniej odcisnęło się na Davidzie. Wyrzucono go ze szkoły, nie umie i nie chce znaleźć sobie żadnego zajęcia. Nerwowy i histeryczny, ma trudności ze snem, ucieka w narcystyczne wyobrażenia, boi się zewnętrznego świata, a jednocześnie ma dosyć rodzinnego piekła. Wspólny język rzadko znajduje nawet z bratem, który tak jak on dusi się w tym chorym domu. Ale czy chłopcom starczy sił, by wyrwać się z zaklętego kręgu? [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
NOC JEST MATKĄ DNIA
AutorLars Noren
PrzekładAndrzej Krajewski-Bola

Varia
pokaż

2022.05.21 05:44:03
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych