Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

WRÓG LUDU

 • Spektakl telewizyjny
 • Rok produkcji:
  1983
 • Premiera:
  1983. 05. 30
 • 109 min

Naturaliści uważali go za naturalistę, symboliści za "norweskiego Maeterlincka", ekspresjoniści za prekursora ekspresjonizmu. Tymczasem Henryk Ibsen (1828-1906) przez całe życie podkreślał swą intelektualną i artystyczną niezależność. Czas pokazał, jak trafne były jego diagnozy dotyczące koniunkturalizmu, zwykłych kłamstw lub ukrywania prawdy w imię "dobra ogółu". "Wróg ludu" - dramat napisany w roku 1882 w Rzymie i Tyrolu, to jedna z niewielu sztuk w dorobku Ibsena, która tchnie optymizmem. Główny bohater, dr Stockmann, podejmuje desperacką walkę o likwidację uzdrowiska, które naprawdę truje ludzi, gdyż wskutek błędnie zaprojektowanej kanalizacji, wody w miasteczku są zanieczyszczone. Działania lekarza spotykają się z nieufnością i wrogością mieszkańców. Zostaje usunięty z pracy, skazuje swą rodzinę na niepewne jutro. Mimo to nie przestaje głosić prawdy. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
WRÓG LUDU
Dramat
AutorHenryk Ibsen
PrzekładCecylia Wojewoda

Patrz także:
schowaj

 • 1972
  Spektakl telewizyjny / Henryk Ibsen / Jan Świderski
 • 2008
  Spektakl telewizyjny / Henryk Ibsen / Piotr Trzaskalski
2021.06.09 00:12:25
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency